Vědci zjistili, že částice kolem nás mají fyzikální vlastnosti, jaké nemají ani neutronové hvězdy
Vědci s překvapením zjistili jak obrovský tlak se skrývá uvnitř protonu. Tlak uvnitř těchto subatomárních částic je dokonce desetkrát větší než v jádru protonové hvězdy. Potvrdilo se tak jejich podezření, že uvnitř protonu musí být nějaká obrovská síla, která drží pohromadě tři kvarky, ze kterých se skládá. Kvark je dosud nejmenší známá částice.
Právě tyto síly vytvářejí uvnitř protonu tento neskutečný tlak a vědcům se ho poprvé v historii fyziky podařilo změřit. Kvarky jsou podle závěrů studie vystaveny tlaku 100 kvintiliard Pascalů, což je číslo o pětatřiceti nulách. Uvnitř neutronových hvězd, které vznikají po výbuchu supernovy, je přitom tlak „pouze“ 10 kvintiliard Pascalů.
Změřit tlak uvnitř protonu se podařilo díky teoretickému rámci, který se odborně nazývá faktorem gravitační formy. Díky tomu budou vědci schopni nahlédnout do nitra protonů a změřit rychlosti pohybu kvarků uvnitř.
Uvnitř částic existuje také gravitační pole, které je však velmi slabé. Vědci už také dříve zjistili, že gravitační faktory jsou propojeny s chováním elektromagnetické síly. Vědci tak využili speciální elektromagnetickou sondu a urychlený paprsek elektronů nasměrovali do jádra atomu, kde elektrony ovlivňovaly kvarky uvnitř protonů. Z rozptylu částic pak určili tlak uprostřed protonu.
V budoucnu vědci budou moci využít tyto poznatky pro komplexnější výzkum ve vesmíru a lépe porozumět mnoha záhadám, které mimozemský prostor provázejí (čtěte: Vědci objevili vesmírné monstrum. Jedná se o nejrychleji rostoucí objekt ve vesmíru).