Vědci z použitého oleje vyrobili unikátní plastový materiál. Zachrání nás před ekologickou hrozbou?
Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity vynalezl nový biologicky rozložitelný plast, který se údajně v běžné zemině zcela rozloží. K výrobě tohoto plastového materiálu slovenští experti využívají použitý fritovací olej. Vědci již zažádali o registraci patentu na výrobu těchto bioplastů.
„Náš nový bioplast se nerozkládá jen v podmínkách průmyslového kompostu, tedy při teplotě 50 a více stupňů, ale i v podmínkách domácího kompostu při teplotě 20 až 30 stupňů. Testujeme také rozklad v běžné půdě a v mořské vodě, kde, zdá se, rovněž dokáže degradovat,“ uvedl profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity Pavel Alexy.
Univerzitní tým na projektu spolupracuje také s několika společnostmi, převážně v oblasti praktického využití. Jako možné oblasti pro využití nového materiálu vědci vidí výrobu příborů, plastových nádob, obalových fólií nebo mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství. Stejně tak by se bioplast mohl využívat ve zdravotnictví pro dočasné implantáty během řešení problematických zlomenin.
Slovenská technická univerzita se dlouhodobě snaží najít dostupná a cenově přijatelná řešení náhrady běžných plastů. Svou snahu zdůvodnila zejména v souvislosti s ochranou životní prostředí a omezení znečištění oceánu.
Univerzita spolu se Slovenskou akademií věd již dříve vyvinula bioplast, který lze vyrobit z jiných surovin než nejnovější typ biologicky rozložitelných plastů. Vývojem bioplastů se po celém světě zabývá mnoho institucí, většina materiálů ale zdaleka nemá deklarované vlastnosti (čtěte: Vědci zjistili, že bioplasty nemají zdaleka takové vlastnosti, jaké jejich výrobci deklarují).