Vědci z použitého oleje vyrobili unikátní plastový materiál. Zachrání nás před ekologickou hrozbou?

Věda a technika 03. června 2018 | 10:02 — Lukáš Bauer
Vědečtí pracovníci ze Slovenska objevili zcela nový druh biologicky degradovatelných plastů, které lze údajně rozložit i na běžném kompostu. Pokud se materiál, k jehož výrobě se navíc používá starý fritovací olej, v praxi osvědčí, může jednou zachránit naši planetu od vážných ekologických hrozeb.
Experimentální plastový materiál se v přírodě zcela rozloží / Internet

Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity vynalezl nový biologicky rozložitelný plast, který se údajně v běžné zemině zcela rozloží. K výrobě tohoto plastového materiálu slovenští experti využívají použitý fritovací olej. Vědci již zažádali o registraci patentu na výrobu těchto bioplastů.

„Náš nový bioplast se nerozkládá jen v podmínkách průmyslového kompostu, tedy při teplotě 50 a více stupňů, ale i v podmínkách domácího kompostu při teplotě 20 až 30 stupňů. Testujeme také rozklad v běžné půdě a v mořské vodě, kde, zdá se, rovněž dokáže degradovat,“ uvedl profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity Pavel Alexy.

Univerzitní tým na projektu spolupracuje také s několika společnostmi, převážně v oblasti praktického využití. Jako možné oblasti pro využití nového materiálu vědci vidí výrobu příborů, plastových nádob, obalových fólií nebo mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství. Stejně tak by se bioplast mohl využívat ve zdravotnictví pro dočasné implantáty během řešení problematických zlomenin.

Slovenská technická univerzita se dlouhodobě snaží najít dostupná a cenově přijatelná řešení náhrady běžných plastů. Svou snahu zdůvodnila zejména v souvislosti s ochranou životní prostředí a omezení znečištění oceánu.

Univerzita spolu se Slovenskou akademií věd již dříve vyvinula bioplast, který lze vyrobit z jiných surovin než nejnovější typ biologicky rozložitelných plastů. Vývojem bioplastů se po celém světě zabývá mnoho institucí, většina materiálů ale zdaleka nemá deklarované vlastnosti (čtěte: Vědci zjistili, že bioplasty nemají zdaleka takové vlastnosti, jaké jejich výrobci deklarují).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Covidová situace je horší, než ukazují čísla. Tak prudký zvrat jsme nečekali. Nevypadá to dobře, varují experti

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Zavřít reklamu