Indům se podařil unikátní vesmírný objev. Našli planetu, kde čas plyne závratnou rychlostí
• Indičtí astronomové se mohou pochlubit zcela unikátním vesmírným objevem. Detekovali totiž exoplanetu, jejíž oběžná dráha kolem mateřské hvězdy trvá pouhých 19,5 dne. Planeta, která je sedmadvacetkrát větší než Země, byla pojmenována EPIC 211945201b, známá je ale také pod označením K2-236b.
Indie se tímto objevem připojila k hrstce Zemí, které dokázaly objevit planetu mimo naši Sluneční soustavu. Lídrem v tomto druhu vesmírného průzkumu je USA. Dalekohled Kepler americké NASA totiž do dnešního dne potvrdil existenci více než 2 600 z celkového počtu 3 786 planet.
Nově objevený vzdálený svět s velice krátkou oběžnou dráhou byl poprvé objeven jako předpokládaná planeta za pomoci dat z Keplerova teleskopu. Teprve nyní indický tým astronomů existenci světa skutečně potvrdil.
Za jejich objevem je téměř rok a půl práce v indické observatoři Gurushikhar, která se nachází na hoře Abu. V tomto zařízení vědci studovali změny v intenzitě světla hostitelské hvězdy, počítali její hmotnost a další veličiny.
Planeta obíhá svou hvězdu ve vzdálenosti sedmkrát menší, než v jaké se nachází Země od Slunce, což znamená, že teplota na jejím povrchu může být daleko nad 600 stupni Celsia. Život na této planetě sice předpokládat nelze, ale přesto se jedná o velice zajímavý svět.
Pro vědce je například důležitá tím, že s její pomocí mohou lépe pochopit, jakým způsobem se planety formují v bezprostřední blízkosti svých hvězd. Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) v posledních letech učinila velký pokrok v poznání vesmíru a první kroky pro nebezpečnou misi na odvrácenou stranu Měsíce (čtěte: Indie plánuje riskantní misi na jižní pól Měsíce).