Hlas slavného kosmologa Hawkinga bude vyslán vesmírem k horizontu události nedaleké černé díry

Věda a technika 17. června 2018 | 08:34 — Lukáš Bauer
Zpopelněné ostatky slavného teoretického fyzika Stephena Hawkinga byly uloženy v britském Westminsteru v místě, kde odpočívají králové a další významné osobnosti britské historie. Jeho hlas vložený do skladby Vangelise bude nyní vyslán do vesmíru směrem k černé díře.
Stephen Hawking byl známý svými vesmírnými teoriemi / Internet

Kosmolog a teoretický fyzik Stephen Hawking zemřel 14. března a byl pohřben v části Westminsteru, hned vedle Isaaca Newtona, Charlese Darwina a další řady významných britských osobností. Hawkingova rodina uvedla, že je poctěna tím, že jejich otec může odpočívat na takovém místě.

Nedílnou součástí obřadu bude také vyslání Hawkingova hlasu v podobě slov zakomponovaných do Vangelisovy skladby ke vzdálené černé díře. Jedná se o černou díru číslo 1A 0620-00, která se nachází v binárním systému s poměrně obyčejnou oranžovou trpaslíkovou hvězdou. Systém je od Země vzdálený přibližně 3 500 světelných let.

„Je fascinující a zároveň i velmi vypovídající, že hlas Stephena Hawkinga spolu s hudbou Vangelise dosáhnou 3 500 let vzdálenou černou díru a dostanou se až do samotného horizontu událostí,“ uvedl Günther Hasinger, ředitel výzkumu v Evropské vesmírné agentuře (ESA).

Příležitost zúčastnit se pamětního obřadu dostalo velké množství lidí z celého světa poté, co přišlo 25 tisíc žádostí o lístky. Hosty uvítají dobrovolníci zahajovacího ceremoniálu londýnských paralympijských her 2012.

Fyzik Stephen Hawking se narodil 8. ledna 1942. Vystudoval univerzitu v Oxfordu i Cambridgi. V 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.

V roce 1979 se stal profesorem matematiky. Věnoval se tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojení Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou. Jeho klíčovým dílem je Stručná historie času. Hawking také dokázal změnit vnímání lidí ohledně fungování černých děr a jaký význam mají pro zbytek vesmíru (čtěte: Astronomové zachytili ve vesmíru velice vzácný úkaz střetu hvězdy s černou dírou).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu