Dobrá zpráva! Asijští experti jsou na stopě účinnému léku na HIV

Věda a technika 18. června 2018 | 10:05 — Lukáš Bauer
Tým vědců z Hongkongu zveřejnil zprávu o tom, že jsou na dobré cestě k vynalezení účinného léku na zákeřné selhání imunity AIDS, které způsobuje virus HIV. Jejich metoda by mohla v případě úspěšných testů znamenat průlom v léčení této stále nevyléčitelné choroby, kterou trpí po celém světě desítky milionů lidí.
Lék na HIV zachrání miliony životů po celém světě / Shutterstock

Vědci z Hongkongské univerzity uvedli, že objevili způsob, který se dá účinně léčit zákeřný virus HIV, který po letech způsobuje vážné onemocnění AIDS. Nový lék by mohl podle expertů sloužit stejně dobře jako prevence, tak i k samotné léčbě zákeřné nemoci.

Vědecký tým pod vedením profesora Chena Zhiweie závěry výzkumu zveřejnil poté, co Čína opakovaně čelí kritice za stále sílící epidemii viru HIV mezi rizikovými skupinami obyvatel včetně homosexuálů a prostitutek. V Číně je HIV nakažen oficiálně téměř milion lidí.

Čínský lék na AIDS byl testován na myších, kde vykazoval velice dobré výsledky. Virus lék dokázal účinně regulovat a ničit napadené buňky. Nová látka by měla dokonce umožnit boj s různými druhy HIV. Funkční léčba údajně dokáže množství viru v těle snížit natolik, že bude neodhalitelné a následně bude stačit doléčení během necelých dvou měsíců.

Dnes jsou možnosti léčby HIV velmi omezené a pacienty nelze zcela vyléčit. Současné léky na bázi antivirotik pouze zabraňují tomu, aby virus mohl napadat zdravé buňky. Reálně ale virus v těle člověka stále existuje a může se projevit kdykoliv, kdy dotyčný neužívá správně léky.

Vědci však závěrem studie upozorňují, že přestože jsou výsledky zatím slibné, vývoj léku čeká ještě dlouhá cesta a musí nejdříve projít klinickými testy. Pokud se lék ukáže jako skutečně funkční, na trhu by mohl být nejdříve za pět let. Dále čtěte: (Mezinárodní experti vynalezli hmotu, která zahojí otevřenou ránu během několika vteřin).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu