Letouny letadlové lodi USS Truman budou hlídat nad východní Evropou

Vojenství 09. března 2022 | 10:42 — Mirka Malá
NATO neustále zvyšuje počet vojenských letadel v pohotovosti v celé Evropě kvůli eskalaci ruské agrese. A připojuje se i americká letadlová loď se svými stíhačkami.
Další 1 fotografie v galerii
Stroje z letadlové lodi hlídkují nad východní Evropou / US Navy (volný zdroj foto)

Konkrétní operace ale zůstávají alespoň prozatím opředeny tajemstvím. Známé je pouze to, že letadlová loď se pohybovala v Jónském moři 28. února. A v lednu se letadlová loď a její úderná skupina spojila se silami NATO ve Středozemním moři na novém námořním cvičení nazvaném Neptune Strike ‘22. Kde přesně se nachází nyní, není jasné.

Co je USS Harry S. Truman

USS Harry S. Truman je osmá letadlová loď třídy Nimitz námořnictva Spojených států, která je pojmenovaná po 33. prezidentovi Spojených států Harry S. Trumanovi. Je 333 metrů dlouhá, 78 metrů široká a na výšku měří 74 metrů, tedy jako čtyřpatrová budova. 

Ještě důležitější ale je, co tato letadlová loď uveze. USS Truman pojme přibližně 90 letadel a má letovou palubu o velikosti 1,8 hektaru. K přesunu letadel mezi letovou palubou a hangárovým prostorem používá čtyři výtahy, každý o ploše 360 m2. Na lodi pracuje až 6 250 členů posádky.

K pohonu USS Truman jsou použity dva jaderné reaktory Westinghouse A4W, což znamená, že loď je schopna urazit více než tři miliony námořních mil, než potřebuje doplnit palivo. Loď má 4 pětilisté vrtule, z nichž každá váží 30 tun a pluje rychlostí přes 30 uzlů, tedy asi 56 kilometrů v hodině.

Kde byla USS Truman naposledy

Naposledy se letadlová loď pohybovala kolem 5. března v severním Egejském moři. V té době USS Truman doprovázely raketový křižník třídy Ticonderoga USS San Jacinto, torpédoborce s řízenými střelami třídy Arleigh Burke USS Gonzalez, USS Cole, USS Bainbridge, USS Jason Dunham a USS Mitscher. Přítomna dále byla také fregata norského královského námořnictva Fridjof Nansen HNoMS Fridjtof Nansen a fregata s řízenými střelami třídy Bergamini italského námořnictva ITS Carabiniere. Podle facebookového účtu samotné letadlové lodi by se teoreticky stále mohla nacházet v Egejském moři a odtud hlídat východoevropský vzdušný prostor. Také čtěte: Protitankový zbraňový systém Panzerfaust 3. Nenápadná zbraň, která toho hodně umí.

Zdro: Defence News, DVIDS.

Související články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu