Novinka: Vojáci předvedli unikátní bojové vozidlo z dílen Tatry!

Vojenství 25. září 2017 | 18:36 — Lukáš Bauer
Minulý víkend se na pražské Letenské pláni konala přehlídka vojenské techniky, kterou pořádala Armáda ČR ve spolupráci s Minesterstvem obrany. Na akci bylo k vidění mnoho vojenské techniky, včetně novinky v podobě bojového vozidla Titus.
Další 3 fotografie v galerii
Akce byla připomínkou výročí sta let od zformování prvních vojenských jednotek v české novodobé historii. / Tatra

V sobotu bylo na Letenské pláni k vidění mnoho současné i historické vojenské techniky z české novodobé éry za uplynulých sto let. Hitem však bylo představení nového obrněného vozidla Titus, které bylo nedávno zavedeno do výzbroje.

„Je to poprvé za posledních několik desítek let, kdy český výrobce pro českou armádu vyrobí sofistikovanou obrněnou techniku světové kvality, která byla vyvinuta domácími specialisty na ryze českém podvozku,“ uvedl Petr Rusek, předseda představenstva společnosti Tatra Trucks, která bude pro armádu nové stroje vyrábět.

18. září totiž česká vláda schválila program na podporu rozvoje ozbrojených sil Armády ČR, jehož součástí je také vyzbrojení brigád pozemních sil právě vozidly Titus, jejichž základem je unikátní podvozek Tatra 6x6.

Není to však jediná vojenská technologie z českých dílen, která se dostala do výzbroje naší armády. V minulosti armáda dostala také těžký transportér Tatra Force 8x8, nebo obrněné transportéry OT-64 Skot a houfnice DANA vzor 77 pocházející ze 60. a 70. let. Tatra tak opět dokázala že tuzemská vojenská technika má parametry, které mohou konkurovat nejmodernější světové armádní technice.

Vozidla Titus armáda dostane v provedení velitelsko-štábním, spojovacím a verzi pro koordinaci palebné podpory (MKPP). Představitelé ozbrojených sil však v minulosti již několikrát deklarovali, že by armáda mohla vozidel Titus pořídit v dalších variantách mnohem více.

Titus je totiž unikátním bojovým vozidlem, jež kompletně vyvinula kopřivnická Tatra ve spolupráci s francouzskou společností Nexter Systems, předním světovým výrobcem speciální techniky. Bojové vozidlo nové generace v sobě kombinuje výjimečné jízdní schopnosti v těžkém terénu srovnatelné s pásovými vozidly a vysoký stupeň balistické ochrany posádky. Konstrukce nástavby i léty prověřeného tatrováckého páteřového podvozku s řiditelnou první a třetí nápravou činí z vozidla Titus univerzální platformu použitelnou nejen ve službách ozbrojených sil, ale také u policie či bezpečnostních a záchranných složek.

Vedle vozidel Pandur II bude Titus představovat klíčový bojový prostředek pozemních sil Armády České republiky. Český výrobce navíc armádě zajistí také servisní, logistickou i technickou podporu a také školící programy pro obsluhy a techniky.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu