Vědci se po letech vrací k jezeru Loch Ness. Na základě vzorků DNA určí, co neobvyklého v jezeře žije

Věda a technika 30. srpna 2018 | 10:07 — Lukáš Bauer
Tým vědců se rozhodl, že se vrátí k jezeru Loch Ness pátrat po stopách legendární příšery. Mýtickou záhadu chtějí rozluštit za pomoci moderních technologií a vzorků DNA. Přestože skotské jezero Loch Ness bylo prozkoumáno již mnohokrát, stále existují spekulace nad existencí takzvané lochneské příšery.
Vědci použijí moderní metody k rozuzlení dávné záhady / Shutterstock

Vědeckou expedici na skotské jezero Loch Ness zorganizoval profesor Neil Gomell z Nového Zélandu. Výzkum bude založen na metodě porovnávání DNA ze vzorků vody, které vědci z jezera odeberou. Výsledky výzkumu by měly být zveřejněny již koncem letošního roku.

Experti se domnívají, že pokud v jezeře skutečně něco neobvyklého žije, musí to za sebou zanechávat stopu v podobě DNA. „Osobně mýtům o lochnesské příšeře nevěřím, ale věřím, že to místo není opředeno mýty jen tak,“ uvedl v tiskové zprávě profesor Gomell.

Vzorky, které vědci pro účely výzkumu z jezera odebrali, pocházejí z různých hloubek, aby pokryly všechny vrstvy vodní plochy. Výsledky zkoumání DNA budou vědci porovnávat s dalšími testy, které pravidelně provádí již téměř 20 let.

Jeden z vědců Adrian Shine o Gomellově metodě tvrdí, že je velice elegantní, protože není potřeba složité průzkumné technologie. Shine přitom expedici na jezeře Loch Ness zorganizoval už v roce 1973. Nikdo dnes nezná ekosystém jezera tak dobře jako on. Může podle něj nový výzkum přinést ještě něco nového?

Přestože u jezera byla provedena už celá řada výzkumů, které potvrdily, že lochneska neexistuje, toto místo má zvláštní schopnost v lidech tento mýtus neustále držet při životě. Ke břehům tohoto skotského jezera totiž každým rokem dorazí až 200 tisíc turistů z celého světa. Dále čtěte: (V sibiřském kráteru Batagajka bylo objeveno zcela neporušené mládě dávno vyhynulého tvora).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Olivový olej jako pomocník v domácnosti a na zahradě:...

Co pomůže k vytvoření útulného domova? Vsaďte na teplé...

Péče o dřevěný zahradní nábytek: Jak jej po létě...

Jak se zbavit plísně jednou provždy. Je nutné dostat se do co...

Posuňte úklid koupelny na novou úroveň. Používání...

Lidé se dopouští během péče o vodu v bazénu několika...

Zavřít reklamu