Vědci přišli s unikátním objevem. Našli dávno ztracený most mezi Británií a Evropou
Geologové vyvracejí staletou teorii o vniku dnešních britských ostrovů. Dřívější teorie hovořila o srážce dvojice pevnin, takzvané Avalonie a Laurentie. Nejnovější vědecké výzkumy však naznačují, že v té době sehrála klíčovou roli ještě třetí pevninská masa s názvem Armorica, která dnes tvoří oblast severozápadní Francie.
Pilířem tohoto výzkumu se staly geologické průzkumy, které odhalily vysoké množství wolframu a cínu na jihu Anglie, které přímo korespondují s geologickými ložisky těchto kovů ve Francii. Podle těchto zjištění vědci také předpokládají, že hranice mezi jednotlivými pevninskými masami se nenachází pod kanálem LaManche, ale mezi Cornwallem a jižním Devonem.
„Je to zcela nové zjištění ohledně formování dnešní Británie. Naše výzkumy naznačují, že existuje jasná geologická hranice, která odděluje Cornwall a jižní Devon od zbytku Spojeného království,“ uvedl jeden z výzkumníků, petrolog Arjan Dijkstra.
Vědci prováděli výzkum ve dvaadvaceti různých lokalitách v Devonu a Cornwallu, které byly před mnoha miliony let vystavené působení podzemním sopečným erupcím. Odebrané vzorky magmatu byly podrobeny rentgenové fluorescenční spektroskopii (XRF), během které vzniká sekundární rentgenové záření, ze kterého lze analyzovat složení ozařovaného materiálu.
Formování britských ostrovů se odehrálo přibližně před 400 miliony let, ještě předtím, než se rozpadla Pangea a vytvořil se svět, který známe dnes. Již dříve vědci zjistili, že část Avalonie se například nachází na severovýchodě USA, druhá část je součástí Velké Británie. Dále čtěte: (Madagaskar byl posledním útočištěm dávno vyhynulých zvířat. Nový výzkum přepisuje dějiny planety).