Vědci zkoumali tělesa z jiných galaxií. Pro poznání vesmíru mohou mít výsledky zásadní význam

Věda a technika 19. dubna 2019 | 12:40 — Lukáš Bauer
Před několika lety dopadl na Zemi těleso z jiné Sluneční soustavy. Vědce tato událost inspirovala k výzkumu, během kterého se zaměřili na dráhy podobných objektů vstupujících do zemské atmosféry. Tento výzkum může sehrát klíčovou roli při poznávání mezihvězdného prostoru.
Další 3 fotografie v galerii
Oumuamua je neznámějším objektem přicházejícím z mezihvězdného prostoru / Internet

Lidstvo zatím není schopné efektivně zkoumat mezihvězdný prostor za pomoci teleskopů, ale vědci se díky novému výzkumu mohou přeci jen lecos dozvědět. Vědci z Harvardu totiž zkoumají tělesa, která přicházejí z těchto částí vesmíru a vstupují do zemské atmosféry.

Jeden z významných objektů tohoto typu vstoupil do atmosféry Země v roce 2014. Tyto události jsou poměrně vzácné a mají obrovský vědecký potenciál, protože mohou na Zem přinést velice cenné informace.

„Většina toho, co spadne na Zemi, je ze Sluneční soustavy a obsahuje stejné materiály, z nichž je složený náš hvězdný systém. Mezihvězdné objekty pocházejí z jiného zdroje a pro vědce je to jako objevit zprávy v lahvi pocházející ze vzdálené cizí země,“ uvedl jeden z autorů studie profesor Abraham Loeb.

Vědci z Loebova týmu se zabývali výzkumem objektů vstupujících do atmosféry Země a zaměřili se zejména na dráhy a úhly, pod kterými do atmosféry vstupují. Jedním z těles byl také meteor, který proletěl atmosférou a dopadl poblíž Papuy Nové Guiney. Toto těleso mělo všechny parametry, které vědci potřebují pro to, aby mohli určit, že pochází z obrovské dálky.

Pozorování těles z mezihvězdného prostoru je velice vzácné, protože jejích let vesmírem může trvat i stovky milionů let. Vědci také netuší, odkud přesně pochází a nedokáží zatím určit ani stáří takových objektů.

Někteří vědci se přitom domnívají, že právě tělesa z mezihvězdného prostoru mohla mít zásadní vliv na vznik života na Zemi. Mohou totiž obsahovat bakterie, nebo jiné organizmy, které dokáží přežít v drsných vesmírných podmínkách.

Těleso, které dopadlo na Zemi v roce 2014, je vůbec prvním, u kterého jsou si vědci jisti, že nepochází z naší soustavy. Vědci předpokládají, že taková tělesa mohou na naši planetu dopadat v intervalu přibližně jednou za deset let. Další podobné těleso poměrně těsně minulo Zemi před dvěma lety. Jednalo se o zvláštní vesmírný objekt s názvem Oumuamua, který byl poprvé identifikován teleskopem Pan-STARRS 1 na Havaji.

Při bližším výzkumu asteroidu vědci zjistili, že těleso se pohybuje poměrně pomalu a z výpočtů pak spočítali jeho dráhu. Díky tomu byli experti schopni s jistotou prohlásit, že tento vesmírný poutník nepochází z naší soustavy. Dále čtěte: (Vědci objevili uvnitř meteoritu něco naprosto fascinujícího, co nikdy předtím neviděli).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Riziko povodní: Jak minimalizovat potenciální škody na majetku a zvýšit svou bezpečnost

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu