Nová studie varuje před přírodním živlem, který může ohrožovat pobřežní města
Podle nové studie se průměrná rychlost větru za posledních 30 let zvýšila o 1,5 metru za vteřinu. S rostoucí rychlostí vzdušných proudů ale roste také výška vln v oceánu, což může v některých oblastech působit značné problémy. Vlny za posledních třicet let vzrostly podle vědců v průměru až o 30 centimetrů.
“I když se zdá, že zvýšení o 5 až 8 procent není velké, v budoucnu budou mít takové změny našeho klimatu zásadní dopady,“ uvedl spoluautor studie profesor Ian Young z Univerzity v Melbourne.
Vědci údaje shromažďovali z 31 různých satelitů, které sbíraly klimatická data od roku 1985. Za toto období vědci získali téměř 4 miliardy záznamů, které posléze podrobili analýze. Vědecké údaje z atmosféry poté porovnali s údaji o vlnách, které zachytili na 80 mořských bójích.
Podle vědců mohou rostoucí vlny působit značné problémy v přímořských oblastech a ovlivňovat velmi negativním způsobem životy milionů lidí. Vlny mohou také zvyšovat erozi pobřeží a ohrožovat například infrastrukturu.
Vědci proto chtějí lépe pochopit, jakou roli hraje v těchto dlouhodobých klimatických změnách lidská činnost a prosazovat opatření, která by dopady této činnosti mohly omezit. Dále čtěte: Změny klimatu pustoší Zemi. Jejich dopady pocítily v loňském roce miliony lidí.