Anomálie, které se odehrávají v daleké tundře, mohou ovlivnit životy lidí v Evropě
V několika oblastech ruské tundry v místech, kde vede plynovodní potrubí, se objevily obrovské krátery po vybuchujícím metanu. Tyto detonace přitom představují obrovské riziko pro povrchové i podzemní plynovodní potrubí.
Pomocí satelitních dat a přímého přeletu vrtulníku nad trasou potrubí byla zjištěna závažná rizika ve spojení s vybuchujícím metanem. Jeho analýza ukazuje, že plynovody vedou tundrou na poloostrově Jamal. Tato oblast je největší a nejdůležitější oblast s ložisky zemního plynu, a je klíčem k zásobování Evropy.
Závažná nestabilita tundry je způsobena uvolňováním podzemního metanu, který byl zmrzlý v permafrostu, jenž nyní roztál. V posledních třech letech několik výbuchů metanu v oblasti Jamal vytvořilo obrovské krátery hluboké až padesát metrů s průměrem až několik stovek metrů.
Vasily Bogoyavlensky poukazuje na jednu nedávnou explozi, kdy byla půda z permafrostu nalezena asi kilometr od epicentra výbuchu. Plameny vystřelily do oblohy a z výbuchu vznikl padesátimetrový kráter.
Podle informací z místa je situace kolem ruského plynovodu poměrně kritická a bude nutné přijmout složitá bezpečnostní opatření, aby se předešlo jeho kolapsu. Dále čtěte: Změny klimatu pustoší Zemi. Jejich dopady pocítily v loňském roce miliony lidí.