Indie odstartovala novou vesmírnou misi. Stane se čtvrtou zemí, která přistane na Měsíci?
Z indického kosmodromu Šríharikóta v pondělí před polednem odstartovala na cestu k Měsíci sonda Čandrájan-2 (Měsíční loď 2). Indie tak zahájila svůj první pokus o měkké přistání na povrchu Měsíce.
V případě, že se přistání Indii podaří, stane se teprve čtvrtou zemí, která úspěšně přistála na Měsíci. Po Spojených státech, Rusku a Číně se o přistání pokoušel také Izrael, ale se svou sondou Berešít během přistání neuspěl.
Do vesmíru indickou sondu vynesla raketa GSLV Mk.3 po několikadenním odkladu způsobeným technickými potížemi. Sonda je sestavena z družice pro oběžnou dráhu kolem Měsíce a přistávacího modulu z vědeckým zařízením.
Indie si vybrala také zajímavé místo k přistání, které je mnohem jižněji než ta předchozí. Družice bude zajišťovat datovou podporu aparátů a bude snímkovat Měsíc ve vysokém rozlišení.
Samotný lunární robot bude provádět seismografická, teplotní a elektromagnetická měření. Mezi jeho palubními systémy je také americký zrcadlový systém pro přesné měření vzdálenosti Země od Měsíce.
Jedná se již o druhou misi Indie k Měsíci. První plnila v roce 2008 družice Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce a o rok později byla prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila. Dále čtěte: (Vesmírná společnost SpaceX otestovala motor v prototypu nové vesmírné lodi. Během testu došlo k problému).