Ruská plovoucí elektrárna bude dodávat elektrickou energii těžko přístupnému regionu
První ruská plovoucí jaderná elektrárna dorazila na místo, odkud bude dodávat energii do těžko přístupného regionu za polárním kruhem. Plavidlo s názvem Akademik Lomonosov se stane rovněž nejseverněji položenou jadernou elektrárnou na světě.
Jeho cesta polárními vodami byla dlouhá téměř pět tisíc kilometrů. Plavidlo bylo konstruováno v docích v ruském Mrumansku. Toto plavidlo má nahradit uhelnou elektrárnu a stárnoucí jadernou elektrárnu, které na Čukotce dodávají energii desítkám tisíc lidí.
Plavidlo Akademik Lomonosov ukrývá dvojici tlakovodních reaktorů, které jsou schopny vyrobit až 70 MW elektrické energie, což postačuje pro sto tisíc obyvatel. Konstrukce plavidla vychází z obrovských ledoborců, které vznikaly během studené války.
Elektrárna je navržena speciálně tak, aby dokázala dodávat energii do těžce přístupných oblastí bez nutnosti výměny paliva minimálně tři roky. Přestože jaderné elektrárny nejsou bezezbytkové, stále pomáhají snižovat emise skleníkových plynů v ovzduší.
Pokud bude projekt plovoucí elektrárny úspěšný, mohly by vzniknout další. Velký zájem zaznívá z jihovýchodní Asie. Ruští experti se proto domnívají, že Akademik Lomonosov je jakousi vzorovou jadernou elektrárnou pro potenciální zájemce. Podobnou začala stavět koncem roku 2016 také Čína, která počítá s nasazením do provozu v roce 2020. Dále čtěte: (Tesla plánuje postavit v Austrálii největší virtuální elektrárnu na světě).