Tato podivná ruská loď je unikátní výzkumnou stanicí. Bude brázdit arktické vody

Věda a technika 24. srpna 2022 | 08:40 — Lukáš Bauer
Nová ruská výzkumná loď pro bádání u Severního pólu je téměř hotova a brzy bude připravena na svou misi. Plavidlo Severnyj Poljus má vyplout na svou dvouletou expedici již koncem letošního roku.
Další 1 fotografie v galerii
Ruská výzkumná loď bude brázdit vody kolem severního pólu / Wikimedia Commons / Atle Staalesen

Nová ruská výzkumná platforma Severny Poljus uskuteční svou vůbec první cestu již koncem letošního roku. Na 83 metrů dlouhém plavidle velmi zvláštního tvaru zbývá ještě hodně práce, ale projekt jeho výstavby se chýlí do své závěrečné fáze. Loď je tak stále obestavěná lešením v přístavu, v Petrohradě.

Dva roky na moři

První dvouletá expedice nebude náročná, ale bude spíše jakýmsi testem celého plavidla a hlavně klíčových vědeckých zařízení. Loď je navržena tak, aby se mohla dva roky nerušeně unášet arktickými proudy bez nutnosti návštěvy doku.

Stavba plavidla je vnímána jako příspěvek k současnému ruskému předsednictví Arktické rady a očekává se, že na první prohlídku budou pozváni mezinárodní výzkumníci. Na lodi Severny Poljus bude 14členná posádka a 34členný výzkumný tým. Provozovat ji bude ruská meteorologická služba Roshydromet.

Náhrada za staré expedice

Platforma Severnyj Poljus nahradí ruské arktické expedice postavené na ledových krách, jež Rusko organizovalo od 30. let minulého století. Rychle mizející arktický mořský led ztěžuje organizování expedic a poslední skutečná ledová stanice, „Severní pól-40“, byla navštívena v roce 2012.

Severny Poljus bude mít 15 laboratoří, kde mohou výzkumníci pracovat po celý rok. Bude schopen operovat v ledu bez asistence ledoborce a autonomně proplouvat v odlehlých arktických vodách po dobu dvou let. Dále čtěte: (Sovětská sonda Veněra potvrdila, co si vědci dlouho mysleli. Před padesáti lety dosedla na povrch Venuše).

Zdroj: Rcinet

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čistá energetika má do roku 2030 tvořit až 45 procent evropské spotřeby energií

Jaký nábytek vybrat do kanceláře

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zavřít reklamu