Obrovské zásoby pitné vody se nachází pod oceánským dnem. Austrálie chce tyto zdroje využít
Australští geologové zkoumají ložiska pitné vody, která jsou ukrytá pod oceánským dnem. O existenci těchto rezervoárů se hojně spekulovalo již od poloviny minulého století. Jejich existence byla později prokázána a vědci z Austrálie si myslí, že by je mohly využívat ostrovní státy jako zdroj pitné vody.
Vědci od osmdesátých let získávali nutné znalosti, aby se dozvěděli více o rozsahu a množství míst na Zemi, kde se pod dnem oceánu nachází pitná voda. Vědecký tým nyní popsal vlastnosti těchto rezervoárů.
Podle vědců tyto podmořské rezervoáry budou hrát stále větší roli v dodávce pitné vody. S tím, jak se naše planeta ohřívá, dochází k výraznějšímu odpařování vody a podmořské rezervoáry budou možná brzy nezbytnou součástí života na Zemi.
Intenzivnější pátrání po vodních zásobách pod mořem probíhá od roku 2018, kdy v letních měsících téměř došla voda některým městům. Výzkum je podle expertů důležitý také proto, že je nutné pochopit, jak přesně tento podzemní systém funguje. Vědci se totiž domnívají, že vodu z nich už možná využíváme.
Vědci už totiž v minulosti zjistili, že vodu v rezervoárech ubírají některá pobřežní zařízení, což naznačuje, že mořský a sladkovodní systém pod dnem jsou navzájem propojeny. Lidstvo však zatím netuší, jakým způsobem. Dále čtěte: Horká voda mrzne rychleji než studená.