Unikátní objev: Vědci našli mumii prehistorického štěněte

Věda a technika 03. prosince 2019 | 08:27 — René Černý
Hodně unikátní objev se podařil ruským vědcům. Na Sibiři našli mumii prehistorického štěněte. Jeho stáří odhadují na 18 000 let. Tělo leželo ve zmrzlém blátě u řeky Indigirky severně od Jakutska.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci zatím nevědí, zda jde o štěně psa či vlka / AP/ Sergej Fyodorov

Štěně podle testů DNA zemřelo přibližně jako dvouměsíční. Vědcům se ale ještě nepodařilo určit, zda šlo o štěně vlka, anebo psa. Díky věčně zmrzlé půdě v regionu, kde v zimě průměrná teplota činí minus 34 stupňů Celsia, se i po 180 stoletích srst, zuby, řasy a vousky zvířete zachovaly.

Nálezu v oblasti, kde se vyskytovali mamuti, vědci zprvu nepřikládali žádný význam, domnívali se, že šlo o psa z předminulého století. Až později, s přispěním švédských expertů, se podařilo zjistit, o jaký unikát jde.

"Je možné, že šlo o jedno z nejstarších domácích zvířat žijící spolu s člověkem. Netrpělivě čekáme na výsledky dalších testů, které by mohly pomoci rozluštit hádanku původu psů," uvedl výzkumník z ústavu aplikované ekologie Severu Sergej Fjodorov.

"Štěně má všechny končetiny, kožich a dokonce i vousy. Nos je zjevný. Má zuby. Můžeme na základě určitých údajů určit, že šlo o samce," poznamenal podle agentury AP Nikolaj Androsov při prezentaci mumie v jakutském muzeu mamutů, které se specializuje na prehistorické nálezy.

Prehistorické štěně vědci pokřtili Dogor, což v místním jazyce znamená přítel. Dogor byl možná přechodným druhem mezi vlky a psy, poznamenala televize.

Vědcům, kteří studují pozůstatky prehistorických zvířat, ruský Dálný východ v posledních letech odkryl mnohé poklady, a to i kvůli tání věčně zmrzlé půdy vlivem změn klimatu. Často tyto nálezy jako první objeví lovci mamutích klů.

"Ze vzorku jsme vygenerovali téměř kompletní genomovou sekvenci. Normálně bychom měli být schopni relativně snadno říci, zda je to pes, anebo vlk, ale stále to nedokážeme. A právě to dělá vše ještě zajímavější," dodal šéf vědců. Hádanku by tak mohlo rozluštit až další kolo zkoumání genomové sekvence.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale mají spoustu vychytávek: vymyslí hru na pobavení, či ugrilují steak

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu