Tropický strom může být klíčem k léčbě závažných onemocnění. Jeho mocné účinky nedají vědcům spát
Tropický strom Gacinia, který roste pouze v Africe, má velice silné léčivé účinky na lidský organismus. Dokáže vyléčit velice vážná onemocnění včetně eboly a malárie a vědci se domnívají, že by mohl být lékem na některé druhy rakoviny.
Tento zázračný strom před časem v západní Africe, kde se vyskytuje nejčastěji, zkoumal dokonce i tým českých vědců. V jednom plodu tohoto stromu jsou obvykle dvě až čtyři semínka s léčivými účinky. Látky obsažené v semínkách mají podle expertů velice blahodárné účinky při léčbě některých nemocí.
Může vyléčit i rakovinu
„Je to středně vysoká dřevina, ovocný druh, ale považuje se za léčivku, protože obsahuje semínka, která se používají například na léčbu rakoviny a mají protizánětlivé účinky,“ uvedla v rozhovoru Leonardo Maňourová.
Plody stromu Garcinia kola se používají hlavně na léčbu průjmů a střevních obtíží. Protože se ale dřevina vyskytuje pouze v západní až střední Africe, je její použití významné jen lokálně a věda ji začíná objevovat až teď.
Vyskytují se hlavně v pralese
Stromy se vyskytují buď volně v pralese nebo v domácích zahradách a v tzv. agrolesnických systémech, ve kterých je pěstován hlavně kakaovník. Odebrané plody se změří a vyloupnou se z nich semínka, které vědci zváží a pečlivě popíší. Poté se semena suší a rozemelou se na chemickou analýzu.
Podobných druhů rostlin je podle vědců mnohem více. Jedním z nich je baobab, jehož plody obsahují druhý nejvyšší obsah vitaminu C na světě. Dále čtěte: (Obrovské sekvoje byly považovány za nezničitelné. Nyní vědcům umírají před očima).