Lidská činnost způsobila obrovskou katastrofu. Slaná jezera po celém světě vysychají

Věda a technika 21. července 2020 | 08:44 Lukáš Bauer
Během zavodňování půdy v bývalém Sovětském svazu došlo k masivnímu vysychání Aralského jezera. Tato obrovská katastrofa však není zdaleka jediná. Současné výzkumy ukazují stále se zvětšující neblahý vliv člověka na tato přírodní uzavřená slaná moře.
Další 2 fotografie v galerii
Slaná jezera po celém světě vysychají / Depositphotos

Slaná jezera, jako je Kaspické moře, Mrtvé moře, Saltonské moře a Velké solné jezero v Utahu, jsou vyhledávané turistické oblasti. Tato místa jsou také zdrojem celé řady minerálů pro komerční a průmyslové využití. V neposlední řadě jsou rovněž domovem mnoha druhů živočichů a mořských ptáků.

Extrémně slané prostředí

Slaná jezera po celém světě již mnoho let po všech těchto stránkách upadají v důsledku výrazného úbytku vody. Kvůli těmto úbytkům se postupně stávají natolik slanými, že z nich pomalu, ale jistě mizí veškerý život. To vše se děje v důsledku nadměrného odčerpávání vody z těchto oblastí převážně pro zemědělské účely.

 

Zatímco ekonomický přínos ze získávání vody těchto jezer pro zemědělství je velmi zřejmý, tak náklady, které v souvislostí s destrukcí těchto oblastí vznikají nebo v budoucnu vzniknou, už tak zřejmé nejsou. Již dnes je však jisté, že ekonomické problémy dotčené oblasti provázejí a v budoucnu se mohou objevit další finanční a ekologické dopady této činnosti.

Okolí slaných jezer kolabuje

Například klesající hladina jezer na některých místech způsobuje nepřístupnost pro těžbu nerostů v důsledku nestabilních břehů. Tato činnost také způsobuje pozvolný kolaps rekreačních aktivit, cestovního ruchu, rybolovu a ekosystémů, protože druhy, které v oblastech žijí, nemohou tolerovat rostoucí množství soli.

Zdaleka největším problémem je to, že jakmile vodní plochy vyschnou, začnou se z nich šířit jemné částice prachu, které mají velmi negativní vliv na zemědělství a způsobují řadu závažných zdravotních problémů, jako je astma, infekce plic a další respirační onemocnění. Tyto problémy se ve velké míře objevily například v blízkosti Saltonského moře v Kalifornii nebo u Velkého solného jezera v Utahu.

Vědci mají plán na záchranu

Pro zachování solných jezer a jejich ekosystémů je možné použít dvojí strategii. Tou první je jejich přehrazení a úprava břehů, aby se zmenšily a byly hlubší. Tento systém umožňuje určitým způsobem také kontrolovat stabilitu vodní plochy a zabraňovat přesolení. Druhou možností je do nich vpouštět více vody. O tomto řešení se uvažuje v případě Mrtvého moře.

Pokud se podaří tyto projekty obnovy na slaných jezerech brzy prosadit, je možné odvrátit katastrofu, kterou způsobil bývalý Sovětský svaz v případě Aralského jezera, kde je dnes naprosto mrtvá a neobyvatelná krajina. Dále čtěte: (Indii postihne koncem století katastrofa obrovského rozsahu. Ovlivní život milionů lidí).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rita Ora a Taika Waititi se tajně vzali na intimním obřadu v Londýně

Potřebujete se zbavit slimáků? Kromě soli nebo piva dobře...

Levandule, vratič, máta a jiné bylinky, které spolehlivě...

Zbavit varnou konvici vodního kamene můžete pomocí surovin,...

Jak pečovat o balkónové rostliny během léta, aby vás...

Zbavte se rybenek a zajistěte, aby se k vám už nevrátily....

Dejte si pozor na tyto potraviny, které nesmí přijít do...

Zavřít reklamu