Nový výzkum ukázal pravou tvář koronaviru. Před imunitním systémem se dokáže dobře maskovat

Věda a technika 04. srpna 2020 | 10:28 — Lukáš Bauer
Tým českých vědců v novém výzkumu detailně popsal funkci proteinů, které pomáhají koronaviru se maskovat před naším imunitním systémem. Tento výzkum českých expertů může výrazně pomoci s budováním účinných léčebných prostředků proti novému typu koronaviru.
Další 2 fotografie v galerii
Nový koronavirus se dokáže perfektně maskovat / Pixabay

Tým českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR se stal druhým na světě, který dokázal odpovědět na klíčovou otázku kolem koronaviru. Již v minulosti bylo zjištěno, že nový typ koronaviru dokáže svou RNA účinně maskovat před lidským imunitním systémem a snadno tak proniknout do organismu, kde se začne množit. Jakým způsobem ale dokáže náš imunitní systém oklamat, zatím nebylo jasné.

Dokonalý klam

Na otázku, jak se nový koronavirus SARS-CoV-2, jenž patří mezi takzvané RNA viry, maskuje před naším imunitním systémem, se snažilo odpovědět mnoho vědeckých týmů z celého světa. Právě ribonukleovou kyselinu (RNA), ve které virus uchovává svou genetickou informaci, využívá k tomu, aby lidský imunitní systém oklamal.

Jedním ze způsobů, jak virus maskuje svou RNA, je instalování jakési čepičky složené z proteinů Nsp16 a Nsp10. Vědci nyní zjistili přesnou strukturu těchto proteinů, které dokáží zmást imunitní systém tak, že se domnívá, že se jedná o lidskou RNA. Vědci nyní pomocí rentgenové analýzy zjistili přesné složení těchto proteinů a přispěli tak k budoucímu výzkumu účinných léků, které dokáží množení viru v těle zastavit.

Klíčová otázka na cestě k léku

Čeští vědci patřili mezi první, kteří se do výzkumu pustili hned poté, co byly zveřejněny první informace o epidemii v čínském Wu-chanu. Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie se tak stali spolu s americkými kolegy, jedinými, kteří dokázali odpovědět na jednu z klíčových otázek na cestě k účinném léku.

Podařilo se jim popsat charakteristiku zmíněných proteinů a především místo na povrchu proteinu, kde se váže virová RNA a přidává se na ni matoucí čepička. Právě tato oblast by se v budoucnu mohla stát klíčovou při vývoji nového léku, který dokáže koronavirus blokovat. Dále čtěte: (Vědci zveřejnili znepokojivý výzkum. Koronavirus způsobuje další vážné onemocnění).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Zavřít reklamu