Nový výzkum ukázal pravou tvář koronaviru. Před imunitním systémem se dokáže dobře maskovat
Tým českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR se stal druhým na světě, který dokázal odpovědět na klíčovou otázku kolem koronaviru. Již v minulosti bylo zjištěno, že nový typ koronaviru dokáže svou RNA účinně maskovat před lidským imunitním systémem a snadno tak proniknout do organismu, kde se začne množit. Jakým způsobem ale dokáže náš imunitní systém oklamat, zatím nebylo jasné.
Dokonalý klam
Na otázku, jak se nový koronavirus SARS-CoV-2, jenž patří mezi takzvané RNA viry, maskuje před naším imunitním systémem, se snažilo odpovědět mnoho vědeckých týmů z celého světa. Právě ribonukleovou kyselinu (RNA), ve které virus uchovává svou genetickou informaci, využívá k tomu, aby lidský imunitní systém oklamal.
Jedním ze způsobů, jak virus maskuje svou RNA, je instalování jakési čepičky složené z proteinů Nsp16 a Nsp10. Vědci nyní zjistili přesnou strukturu těchto proteinů, které dokáží zmást imunitní systém tak, že se domnívá, že se jedná o lidskou RNA. Vědci nyní pomocí rentgenové analýzy zjistili přesné složení těchto proteinů a přispěli tak k budoucímu výzkumu účinných léků, které dokáží množení viru v těle zastavit.
Klíčová otázka na cestě k léku
Čeští vědci patřili mezi první, kteří se do výzkumu pustili hned poté, co byly zveřejněny první informace o epidemii v čínském Wu-chanu. Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie se tak stali spolu s americkými kolegy, jedinými, kteří dokázali odpovědět na jednu z klíčových otázek na cestě k účinném léku.
Podařilo se jim popsat charakteristiku zmíněných proteinů a především místo na povrchu proteinu, kde se váže virová RNA a přidává se na ni matoucí čepička. Právě tato oblast by se v budoucnu mohla stát klíčovou při vývoji nového léku, který dokáže koronavirus blokovat. Dále čtěte: (Vědci zveřejnili znepokojivý výzkum. Koronavirus způsobuje další vážné onemocnění).