Tajemné hlubiny oceánů zůstanou dlouho neprozkoumány. Ukrývají desetitisíce neznámých druhů

Věda a technika 06. září 2020 | 08:18 — Lukáš Bauer
Hlubiny oceánů se rozkládají na více než dvou třetinách povrchu naší planety, přesto až 95 procent zůstává neprozkoumaných. Ve vodách oceánů se přitom nachází obrovské množství druhů zvířat, které nikdy nebyly popsány. Odhady ohledně přesnějšího množství se různí, vědci se nyní na tuto otázku pokoušejí odpovědět.
Další 2 fotografie v galerii
V oceánech se nachází mnoho neobjevených druhů zvířat / Pixabay

Vědecký program WoRMS, který se zabývá existencí života v oceánu, má za úkol alespoň přiblížit množství fauny, která se pod vlnami nebo v hlubinách slaných vod nachází. Odpovědět na otázku, kolik neznámých druhů oceány ukrývají, je však nesmírně obtížné, protože se ani přesně neví, kolik druhů tam žije celkem.

Dřívější odhady celkového množství zvířat žijících v oceánech se pohybovaly od 300 tisíc do neuvěřitelných 100 milionů druhů. Vědci každoročně popíší až 2 000 nových oceánských tvorů, přičemž doba od objevení druhu po jeho popsání zabere v průměru 27 let.

Díky téměř deset let trvajícímu společnému úsilí mezinárodních týmů a stovek jejich členů se před časem ukázalo, kolik druhů bylo celkem popsáno. Pomocí nových výzkumných metod bylo také zveřejněno předpokládané číslo dosud neobjevených tvorů.

Oceány jsou úkrytem podivných stvoření

V rámci dlouhodobé studie vědci používali různé metody pro odhad globálního počtu druhů zvířat v oceánech, každá z nich má ale svá omezení. Ne všechna data jsou totiž spolehlivá a výsledky mohou být značně zkreslené. Vysoké odhady v řádech desítek milionů jsou dnes již brány jako velice nepravděpodobné. Z nové studie ale vyplývá, že na objevení v oceánech čeká mezi 0,5-2 miliony druhů zvířat.

Podle statistických dat víme, že doposud je popsáno přibližně 242 500 zvířat žijcích v oceánech. Výsledek tedy jinými slovy znamená, že po téměř 250 letech vytváření inventářů zvířat žijících na naší planetě jsme popsali jednu osminu, respektive až jednu třetinu celkového množství druhů oceánských zvířat.

Udržování aktuálního seznamu světových mořských druhů není jen zajímavostí, ale také důležitým ukazatelem pro budoucí ochranu našich oceánů.

Mnoho druhů je na pokraji vyhynutí

Přibližně dvacet procent mořských druhů je vystaveno riziku vyhynutí. Je proto nutné tuto situaci začít pečlivě dokumentovat, abychom lépe porozuměli tomu, jak těmto trendům zabránit. Biodiverzita v oceánech totiž podporuje mnohé rysy životního prostředí, na kterých přímo závisí existence lidské populace. Dále čtěte: (Svého hostitele zahubí velice zvláštním způsobem. Biologové objevili podivného parazita).

Témata: druh, zvíře, oceán, planeta
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čistá energetika má do roku 2030 tvořit až 45 procent evropské spotřeby energií

Jaký nábytek vybrat do kanceláře

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zavřít reklamu