Záhadný vrak objevený před třemi lety v Mexickém zálivu byl konečně identifikován. Jedná se o naprostý unikát

Věda a technika 20. září 2020 | 10:11 — Lukáš Bauer
Archeologové po více než třech letech identifikovali vrak plavidla, které bylo objeveno před třemi lety na dně moře. Jak ukazuje nový výzkum, jednalo se o otrokářské plavidlo, které převáželo zajaté Maye. Vrak parníku se potopil pravděpodobně poté, co mu explodoval palubní kotel.
Další 2 fotografie v galerii
Parník mohl převážet Maye na plantáže / INAH/Helena Barbaová Meineckeová

Po více než třech letech od nalezení se mexickým archeologům podařilo identifikovat záhadný vrak, který byl objeven v Mexickém zálivu. Podle závěru archeologů se jedná o otrokářskou loď, která v 19. století odvážela Maye na plantáže na Kubě. Podle zjištění se jednalo o plavidlo s názvem La Unión, které převáželo Maye zajaté během vzpoury na Yucatánu.

La Unión zajatce přepravovala na Kubu, kde pak pracovali na plantážích s cukrovou třtinou. Podle dostupnných záznamů to bylo již v době, kdy bylo na Kubě otrokářství postaveno mimo zákon. Ten však býval často a prakticky beztrestně porušován jeho obcházením pomocí smlouvy o výkonu práce.

Mohutná exploze kotle

Toto plavidlo se potopilo v roce 1861 poté, co na jeho palubě mohutně explodoval kotel, který se staral o pohon. Plavidlo se potopilo poblíž dříve významného přístavu Sisal. Že se jedná právě o tento parník, vědci zjistili díky výzkumu ohořelého dřeva a kotle, na nichž byl patrný mohutný výbuch.

Důležité bylo také místo nálezu, které poměrně přesně odpovídalo historickým záznamům. Podle nich tenkrát na palubě parníku zahynulo asi čtyřicet členů posádky a šedesát pasažerů.

Zda převážel Maye, není jisté

V říjnu 1860 byl parník zadržen v sousedním státě Campeche, kde vzal na palubu 29 Mayů včetně sedmiletých dětí. Tato akce byla sice zmařena, avšak parník v cestách na Kubu pokračoval a bral na palubu i platící pasažéry. Zda na něm byly v době jeho poslední plavby Mayové, není jasné. Většinou byli v dokumentech zapisováni jako náklad, nikoli jako pasažéři.

K vraku parníku La Unión dovedl archeology místní rybář. Zbytek lodě byl necelé čtyři kilometry od přístavu Sisal v hloubce zhruba sedmi metrů. Dále čtěte: Potápěči, kteří pátrali po vracích z druhé světové války, objevili na dně Baltského moře vrak lodi ze 17. století.

Témata: vrak, parník, moře, May, otrokář
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Zavřít reklamu