Jezero na hranicích Rwandy zabilo mnoho lidí a zvířat. Inženýři však obrátili jeho sílu ve prospěch lidstva

Věda a technika 09. října 2020 | 09:24 — Lukáš Bauer
Jezero na hranicích Rwandy a Konga je přezdívané jezero smrti kvůli obrovskému obsahu metanu, který se v pravidelných intervalech uvolňuje a na břehu zabije vše živé. Díky průkopnickým technologiím se podařilo tuto smrtící oblast přeměnit na spolehlivý a zcela obnovitelný zdroj elektřiny pro chudou africkou zemi.
Další 1 fotografie v galerii
Plyn z jezera je využíván k výrobě elektrické energie / KivuWatt

Unikátní projekt obnovitelného zdroje elektrické energie vznikl na jezeře Kivu v roce 2016, kdy zařízení s odvozeným názvem KivuWatt zahájilo svůj provoz. Po téměř třech letech ho rwandská vláda hodnotila jako velice úspěšný, dřívější hrozba se totiž stala spolehlivým zdrojem elektrické energie pro tisíce rodin.

Jezero má na svědomí mnoho úmrtí

Jezero Kivu, které je známé tím, že je doslova natlakováno plynem, leží na hranici Rwandy a Konga. Je často přezdíváno jezerem smrti, protože zde v minulosti došlo již několikrát k hromadným úmrtí lidí i zvířat. Nahromaděný metan, který vzniká z oxidu uhličitého za pomoci mikroorganismů, se totiž v pravidelných intervalech uvolňuje a zahubí na břehu vše živé.

Značné množství oxidu uhličitého se do jezera dostává z nedaleké sopky, ten pak konzumují vodní mikroorganismy, které ho přemění na metan. Vědci odhadují, že je ve vodě rozpuštěno více než 60 mld. m³ metanu a 300 mld. m³ oxidu uhličitého.

Cesta k realizaci byla trnitá

Projekt metanem poháněné elektrárny KivuWatt z počátku nebudil příliš důvěru, ale nakonec získal podporu amerického investora společnosti ContourGlobal. Bylo potřeba překonat řadu technických překážek, ale projekt se ukázal jako velmi zdařilý. Důkazem toho je také fakt, že na Kivu by měla vzniknout brzy konkurence. Těžaři dnes z vody dokáží získat až 82 % metanu a celý systém je navržen tak, aby minimálně zasahoval do ekosystému jezera.

Elektrárna má prozatím instalovaný výkon 26 MW a podle rwandských úřadů pracuje s uspokojivou spolehlivostí. Společnost ContourGlobal má v příštích letech rozšířit výkon až na 100 MW. V energetické oblasti dochází v posledních letech k velkým inovacím směrem k zelené energii. Své využití bude ale mít v budoucnu na některých problematických místech i jaderná energie. Rusové například spustili zajímavý projekt plovoucího jaderného reaktoru. Dále čtěte: (Podle Hnutí Duha znečištění z elektrárny Počerady předčasně zabije ročně stovku lidí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu