Kamčatka je zasažena vážnou ekologickou katastrofou. V ohrožení jsou stovky druhů zvířat

Věda a technika 10. října 2020 | 08:43 Lukáš Bauer
Rozsáhlá ekologická havárie zasáhla poloostrov Kamčatka, když byla v moři objevena téměř čtyřicet kilometrů dlouhá skvrna toxinů, která se pohybuje směrem na jih. Vědci a ochránci přírody se snaží situaci dostat pod kontrolu, už teď je ale jasné, že dopad na tamní životní prostředí bude katastrofální.
Další 2 fotografie v galerii
Množství uhynulých živočichů bylo vyplaveno na kamčatských plážích / Pixabay

Skvrna plná toxinů o délce přibližně 40 kilometrů byla objevena na Kamčatce. Podle vědců dosahuje skvrna v místech šířky až okolo 100 metrů. Vědci se nyní budou snažit odebrat z místa vzorky a zjistit, o jaké látky se jedná. Podle odhadů může být látka, která už zranila několik lidí a usmrtila mnoho zvířat, například pesticidem shozeným do moře. Pesticidy bývají ve vodním prostředí vysoce toxické.

Na plážích Kamčatky bylo v posledních dnech vyplaveno obrovské množství uhynulých tvorů. Někteří lidí, kteří byli toxiny zasaženi, měli vážné popáleniny a silně zvraceli. Ruské úřady v souvislosti s tím zahájily vyšetřování možné příčiny znečištění.

Krádež z vojenských skladů

Kromě pesticidů by se také mohlo jednat například o heptan, který je používán jako rozpouštědlo. Tyto látky mohly například uniknout z vojenských skladů nebo jiných státních zařízení. Podle předběžných testů vody se může jednat o látku vlastnostmi podobnou naftě.

Podle tamních úřadů byla ve vodě také zjištěna vysoká koncentrace různých ropných produktů a také fenolů. Experti se ale domnívají, že toto znečištění není v takové míře, aby způsobovalo vymírání tolika druhů zvířat. U lidí bylo v několika případech zjištěno vážné popálení rohovky.

Znečištěné jsou i řeky

Znečištění těmito látkami vědci objevili také v několika kamčatských řekách, přičemž nejvíce znečištěnou řekou byla Kirpičnaja, kde byl norma nmnožství škodlivin překročena až desetinásobně. Někteří odborníci tak spekulují o úniku raketového paliva do moře z některého plavidla nebo základny. Dále čtěte: (Toto oceánské monstrum brázdilo vody před miliony let. Větší ryba na světě nikdy neexistovala).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu