Toto oceánské monstrum brázdilo vody před miliony let. Větší ryba na světě nikdy neexistovala

Věda a technika 24. září 2020 | 07:40 — Lukáš Bauer
Největší známá ryba, která žila na naší planetě, dostala jméno Leedsichthys a žila v období jury. Zkameněliny tohoto neuvěřitelného tvora, který se živil převážně planktonem, byly poprvé objeveny u britského Peterborough v roce 1886. Obří prehistorická ryba mohla vážit až 45 tun a měřila okolo třiceti metrů na délku.
Další 1 fotografie v galerii
Tato obří ryba brázdila vody oceánu před mnoha miliony let / Wikimedia Commons / Brandon Keim

V roce 1886 objevil sběratel zkamenělin Alfrede N. Leeds fosilii obří pravěké ryby, která žila v období prvohor a dosahovala neuvěřitelných rozměrů. Obrovská ryba z čeledi paprskoploutvých dostala název po svém objeviteli Leedsichthys (Leedsova ryba). Tento jedinečný tvor žil ve všech světových oceánech přibližně před 170 miliony lety, tedy v období střední jury.

S přesnou identifikací tohoto tvora měli vědci potíže kvůli drobným a navzájem izolovaným objevům fosilií, které byly také často mylně přisuzované Leedsichthys, ale ve skutečnosti patřily jiným druhům ryb nebo dokonce dinosaurům. Po delší době se však vědcům přeci jen podařilo sestavit přesný model této gigantické ryby.

 

Mnohatunové monstrum

Dospělá ryba podle vědců mohla měřit až kolem dvaceti metrů a vážit 45 tun. Leedsichthys se živila převážně planktonem, který byl v tomto období hojně zastoupen. Tato ryba se podle expertů svou velikostí pohybovala na samotné hraně toho, co mohla evoluce rybám dovolit.

Obrovská spotřeba energie

S rostoucí velikostí totiž klesá rychlost metabolismu, takže tyto ryby byly velice pomalé a potřebovaly k provozu svého těla obrovské množství potravy. Díky své nízké teoretické rychlosti se například často mohly stávat kořistí obřích mořských plazů.

Zajímavostí také je, že mnoho výzkumů naznačuje, že tato gigantická ryba vznikla dlouhou evolucí z vrcholových predátorů. Ti tak podle nich postupně přecházeli na jiný typ potravy a ztráceli některé kosterní rysy. Dále čtěte: (Vědci odhalili dávný příběh. Uvnitř obřího prehistorického plaza objevili zajímavé překvapení).

Témata: ryba, oceán, fosilie, pravěk
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale mají spoustu vychytávek: vymyslí hru na pobavení, či ugrilují steak

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu