Po dlouhých šestnácti letech se vědcům podařilo rozluštit tajemství záhadného vesmírného objektu

Věda a technika 20. listopadu 2020 | 08:58 — Lukáš Bauer
Vědcům se po šestnácti letech podařilo rozklíčovat záhadu kolem vesmírné mlhoviny Modrý prsten. Tento záhadný vesmírný objekt byl objeven v roce 2004 a představoval něco, co vědci do té doby nikdy neviděli. Záhadný objekt je totiž tvořen hvězdou, která je obklopena obrovským množstvím plynu.
Další 1 fotografie v galerii
Vědci rozluštili tajemství podivné vesmírné mlhoviny / Pixabay

Před šestnácti lety se astronomům podařil zcela ojedinělý objev, když ve vesmíru našli bledý shluk plynu, který měl přibližně uprostřed hvězdu. Vědci do té doby v naší galaxii nikdy podobný objekt nespatřili. Díky jeho naprosto unikátním vlastnostem dostal název Modrý prsten.

Čím více vědci tuto mlhovinu zkoumali, tím větší pro ně byla záhadou a nikdo nedokázal říci, jak vznikla. Žádná nová pozorování do záhady světlo nepřinášela, a proto vědci využili počítačových modelů, které přinesly po dlouhých letech odpovědi.

Viditelná v ultrafialovém spektru

Modrý prsten je mlhovinou, jak se obecně nazývají oblaky plynu ve vesmíru, která je od Země vzdálená 6300 světelných let. I když má mlhovina modrou barvu, ve skutečnosti nevyzařuje žádné světlo viditelné lidským okem. Do modra se totiž zbarvila až poté, co ji vědci zobrazili v ultrafialovém spektru.

Planetární mlhovina je astronomický objekt skládající se z přibližně kulové zářící obálky plynů a je tvořený určitými typy hvězd, které se ocitnou na sklonku svého života. Vědci se tedy domnívali, že mlhovina mohla vzniknout z masivní hvězdy, které došlo palivo pro jadernou fúzi a explodovala. Záhadou však zůstávalo, proč nevyzařuje žádné viditelné světlo, jelikož o mlhovinách je známo, že vyzařují světlo ve všech spektrech.

Vědci už krátce po jejím objevení zjistili, že v okolí hvězdy obklopené mlhovinou došlo k nějaké obrovské události. Hvězda k sobě také přitahuje velké množství materiálu a vědci se dlouho domnívali, že plyn může hvězda odtrhávat z nějaké planety o velikosti Jupiteru.

Odpověď přinesly počítače

Nakonec vedci přišli na to, že materiál vyvrhlo do vesmíru ještě něco většího než velká plynná planeta. Počítačové modely ukázaly, jak mlhovina mohla vzniknout spojením dvojice hvězd. Vědci tak mají unikátní možnost sledovat dění krátce po srážce dvou hvězd, což je ve vesmíru zcela unikátní. Vědci se domnívají, že ke hvězdné srážce došlo maximálně před několika tisíci let. Dále čtěte: (Téměř nepozorovaně minul Zemi asteroid o velikosti osobního auta).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu