Nová experimentální baterie může znamenat skokový posun na poli spotřební elektroniky

PC a Mobil 10. dubna 2021 | 18:16 — Lukáš Bauer
Dobíjecí lithium-iontové baterie jsou dnes součástí prakticky každého zařízení. Tyto bateriové články tak dodávají elektrickou energii smartphonům, notebookům, ale dnes již také například bezdrátovým sluchátkům a mnohé další přenosné i nepřenosné elektronice. Přestože však lithiové baterie změnily svět, mají k dokonalosti stále velmi daleko. A právě jejich nevýhody by mohla odbourat nová technologie.
Další 2 fotografie v galerii
Nový typ baterie by mohl znamenat revoluci v elektronice / Pixabay

Vynález lithium-iontových baterií doslova změnil způsob, jakým je dnes využívána přenosná, ale i nepřenosná elektronika. Vývoj v této oblasti je však již léta poněkud stagnující a zlepšování vlastností těchto baterií je poněkud nedostatečné. Přestože je dnes najdeme téměř v každém kusu elektroniky, dokonalé nejsou ani zdaleka.

Největším úskalím těchto bateriových článků je postupná degradace výkonu, a také poměrně časté závady, které mohou vést k nebezpečnému přehřívání a nebezpečí vzniku požáru. V minulosti se již dokonce objevily případy, kdy musely být výrobci pořádány svolávací akce kvůli výrobkům, které mohly explodovat. Poměrně značnou nevýhodou lithium-iontových článků je také celkem dlouhá doba jejich dobíjení.

Nový polymer

Skupina vědců z Ruska proto vyvinula zcela novou technologii výroby baterií, o které tvrdí, že se dokáže dobíjet až desetkrát rychleji, než je tomu u běžně používaných lithium-iontových baterií. Takové bateriové články by mohly znamenat zásadní změnu v používání běžné přenosné elektroniky.

„Baterie vyrobená z našeho polymeru se nabije během několika sekund, tedy přibližně 10krát rychleji než tradiční lithium-iontová baterie,“ uvedl ke studii elektrochemický výzkumník Oleg Levin z Petrohradské univerzity. 

Podle ruského vědce je klíčem k nové bateriové technologii druh redoxního polymeru na bázi nitroxylu. Tento materiál může při vybíjení a nabíjení podléhat takzvané reverzibilní oxidaci a redukci elektronů. V rámci své technologie vědci využili syntetizovaný nikl-salen. 

Funguje i v mrazech

Při testování vědci zkoumali řadu různých typů polymerů, ale chemické složení NiSalen bylo jediné, které se ukázalo jako stabilní a efektivní. Je to především díky způsobu, jakým niklové a salenové struktury fungují jako vodivá páteř celého článku. Velkou výhodou nové technologie je také to, že baterie fungují správně i při velice nízkých teplotách, což se o lithium-iontových článcích říci nedá. Pokud se tedy podaří tuto technologii dotáhnout až do masovější produkce, může být skutečnou revolucí na poli přenosné elektroniky. Dále čtěte: Apple pod tlakem vyměnil baterie u starších iPhone za třetinové ceny.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Podle bookmakerů je o novém premiérovi i prezidentovi rozhodnuto

Ubrus jako dekorace. Využijte i zbytky starých látek a vsaďte...

I z menší koupelny, kde perete, si můžete vytvořit...

Objevte kouzlo anglického stylu bydlení. Je tradiční a...

Jarní detox prospěje každému. Pořiďte si pomocníky do...

Užitečné tipy, které při výběru sprchové vaničky...

Existuje mnoho způsobů, jak krtka šikovně vypudit ze zahrady

Zavřít reklamu