Vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy do oceánu bude trvat desítky let. Rybáři se obávají o živobytí

Věda a technika 18. dubna 2021 | 09:46 — Lukáš Bauer
Více než deset let po havárii v jaderné elektrárně Fukušima se po dlouhém váhání japonská vláda rozhodla, že v příštích letech začne vypouštět miliony tun kontaminované vody do oceánu. Tamní rybáři se obávají nejen o pověst japonských ryb, ale také o své budoucí živobytí. Vypuštění vody z radioaktivitou zamořené Fukušimy totiž bude trvat desítky let.
Další 1 fotografie v galerii
Voda z Fukušimy bude vypuštěna do moře / Pixabay

Před více než deseti lety způsobila vlna tsunami rozsáhlou havárii v jaderné elektrárně Fukušima a celá oblast je od té doby neobyvatelná. V areálu se také stále nachází miliony tun kontaminované vody, kterou se provozovatel elektrárny, společnost Tepco, snažil ochlazovat jaderné palivo. Tato voda je dlouhá léta bobtnajícím strašákem a nikdo nedokázal rozhodnout, jak s ní naložit. 

Po více než deseti letech je rozhodnuto. Miliony tun kontaminované vody poputují zpět do moře, kam budou postupně vypouštěny po dobu nejméně deseti let. Přestože japonská vláda i experti tvrdí, že odpouštění vody do oceánu bude bezpečné, plánovaná akce vzbudila velkou vlnu nevole nejen mezi místními rybáři, ale také aktivisty za životní prostředí.

Aktivisté se obávají vlivu možné radioaktivity na zvířata i lidi a rybáři zase o pověst místních ryb na trhu a své živobytí. Důvodem k obavám je zejména fakt, že zatím neexistuje důkaz o tom, že vypouštění radioaktivní vody nezanechá škody na tamním ekosystému.

Miliony tun radioaktivní vody

Mezi miliony tunami kontaminované vody je zejména odpadní voda, která sloužila ke chlazení reaktorů, ale také obrovské množství mořské vody, která na místě prosákla. Japonci tuto vodu odčerpávají a filtrují každý den, čímž vzniká upravená voda, kterou skladují ve speciálních nádržích.

Problém je, že tyto nádrže mají jen omezenou kapacitu, kterou tvoří něco málo přes milion tun vody. Podle výpočtů, které jsou známé již řadu let, se zásobníky zaplní již v příštím roce a vláda tak dlouho řeší otázku, kam vodu bude ukládat potom. Řešením je bohužel ke zklamání aktivistů i rybářů vypuštění vody do oceánu. 

Dopady na mořský ekosystém 

Voda je sice oddělená od většiny radioaktivních prvků, samotný filtrační systém však není stoprocentní a voda z Fukušimy je stále silně radioaktivní. Samotné čerpání vody zpět do moře má probíhat postupně a podle odhadů zabere nejméně deset let. Jaké budou skutečné dopady na mořský život kolem Japonska, je však hádání z křišťálové koule, protože skutečné dopady nedokáží s jistotou předpovědět ani experti na jadernou fyziku. Dále čtěte: (Schopnost obnovy přírody vědce překvapila. Vyloučená zóna kolem místa jaderné havárie ve Fukušimě bují životem).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce života nezapomenete

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Víte, co aktuálně platí? Změny v cestování od dnešního...

Zavřít reklamu