První sovětská jaderná ponorka přišla s novou konstrukcí. Postihla ji však strašlivá tragédie

Věda a technika 28. dubna 2021 | 10:41 — Lukáš Bauer
Studená válka, která začala prakticky hned po skončení druhé světové války, proměnila svět ve dvě znepřátelené frakce a začalo ekonomicky vysilující zbrojení jak na straně USA, tak někdejšího sovětského bloku. Každá z velmocí usilovně pracovala na stále mocnějších zbraních a právě díky tomu vznikly také jaderné ponorky. Sovětská ponorka K-3 byla opravdu pozoruhodným technickým pokrokem.
Další 1 fotografie v galerii
První sovětská jaderná ponorka K-3 / Wikimedia Commons / Public domain

Nekonečný závod ve zbrojení během studené války mezi USA a SSSR vedl ke zrodu mnoha ničivých i naprosto bizarních zbraní. V roce 1945 Spojené státy předvedly celému světu ničivou sílu nových jaderných zbraní, když svrhli jadernou bombu na dvojici japonských měst Hirošima a Nagasaki.

Shazování jaderných bomb z letadel s sebou však přinášelo značnou nevýhodu a také velké riziko selhání. Mnohem důmyslnějším způsobem jak zničit nepřítele, bylo zcela nepozorované přiblížení pomocí ponorky a zasazení rozhodujícího jaderného úderu. Právě proto vznikla první jaderná ponorka, kdy v USA vznikla ponorka s názvem Nautilus. Tento stroj však disponoval jednoduchou konstrukcí, která vycházela z běžných diselových ponorek a byla osazena jaderným reaktorem.

Sovětský svaz nenechal na svou odpověď příliš dlouho čekat a v roce 1952 zahájil vývoj své vlastní jaderné ponorky. Sovětská konstrukce nové ponorky s označením K-3 Leninskij Komsomol byla značně odlišná a v mnoha ohledech položila základy všech následujících jaderných ponorek, které v SSSR vznikly. Toto revoluční plavidlo vzniklo v loděnici v Severodvinsku a 1. července 1958 bylo uvedeno do služby v Severním loďstvu.

Inovativní konstrukce

Trup sovětské ponorky byl konstruován odlišně, než tomu bylo u klasických konstrukcí trupu, který byl běžný u dieselelektrických ponorek. Velký důraz byl kladen také na kvalitu podmořské navigace ponorky. Sovětská ponorka byla také velice rychlá a dokázala pod hladinou vyvinout rychlost až 30 uzlů při maximálním zatížení reaktoru. Nová sovětská ponorka byla také vybavena speciálními komorami, které dokázaly odpalovat torpéda s jadernými hlavicemi.

Hrozivá nehoda na palubě

17. června 1962 dosáhla K-3 jako první sovětská ponorka severního pólu a úspěšně se vynořila navzdory silnému ledu. Po návratu domů se posádka ponorky účastnila řady oficiálních ceremonií. Následující tři roky se ponorka K-3 Leninskij Komsomol neúčastnila žádné mise až v osudném září 1967. Tehdy během plavby v Norském moři vypukl na palubě požár v prvním a druhém sektoru, při kterém zahynulo celkem 39 námořníků. Někteří muži uhořeli zaživa, někteří se udusili. Od 80. let minulého století přestala být využívána pro vojenské mise, vyřazena ze služby v Severním loďstvu byla v roce 1991. Dále čtěte: (Záhadně zmizela beze stopy. Dron objevil vrak sto let ztracené ponorky z první světové války).

Témata: ponorka, SSSR, nehoda, požár
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

I z menší koupelny, kde perete, si můžete vytvořit...

Objevte kouzlo anglického stylu bydlení. Je tradiční a...

Jarní detox prospěje každému. Pořiďte si pomocníky do...

Užitečné tipy, které při výběru sprchové vaničky...

Existuje mnoho způsobů, jak krtka šikovně vypudit ze zahrady

Jak vybrat pracovní desku, aby ladila se zbytkem kuchyně a...

Zavřít reklamu