Bývalo jich více než třicet tisíc. Poslední telefonní budka byla odstraněna, čímž se uzavřela jedna dlouhá éra

PC a Mobil 21. června 2021 | 08:49 — Lukáš Bauer
Telefonní budky byly na přelomu milénia doslova na každém kroku, ale nyní jejich dlouhá éra definitivně skončila. Společnost O2 odstranila poslední funkční telefonní automat, který se nacházel v obci Hlubyně na Příbramsku. U tamního obecního úřadu se telefonní budka nacházela více než 50 let.
Další 2 fotografie v galerii
Telefonním automatům definitivně odzvonilocew / Depositphotos

S velkým rozvojem mobilních telefonů, který přišel po přelomu tisíciletí, začaly být dříve všudypřítomné telefonní budky stále méně využívány, a proto byly postupně z měst a obcí demontovány. Poslední telefonní automat v České republice se nacházel v obci Hlubyně na Příbramsku, kde u tamního obecního úřadu sloužil více než padesát let. I tento poslední exemplář byl však společností O2 demontován, čímž definitivně skončila i éra telefonních budek.

Telefonní automaty měly na vrcholu své slávy i více než tisíc hovorů denně, v posledních letech jejich využití dramaticky kleslo natolik, že se jejich provoz již nevyplácel. Telefonní automaty se ne všude rozhodli odstranit a využívají je například jako takzvané knihobudky, kam lidé mohou dávat nepotřebné knihy a jiní si je zase půjčovat.

První budka v Praze

V tuzemsku byly první telefonní linky zavedeny v roce 1881, o rok později pak byla v Praze zprovozněna první veřejná ústředna. Pro běžné občany se však telefonování stalo dostupnější až poté, co se v roce 1911 v pražských ulicích objevila první telefonní budka, jež začala být později označována jako telefonní automat.

Nejvyšší počet telefonní automatů v Česku byl na přelomu tisíciletí, kdy jejich počet dosahoval až 30 tisíc. V následujících letech však jejich počet začal významně klesat, a v roce 2012 se jich na našem území nacházelo už jen něco přes šestnáct tisíc.

Ukončení dotace

Do 31. prosince 2019 platilo, že veřejný telefonní automat musí být umístěn v každé obci do 400 obyvatel. Od 1. ledna 2020 musela být telefonní budka povinně umístěna jako součást takzvané univerzální služby pouze v obcích do 200 obyvatel. Jejich počet byl proto zredukován o 2750 na 1150. V červnu 2020 Český telekomunikační úřad rozhodl, že počínaje rokem 2021 stát přestane telefonní automaty dotovat úplně. Dále čtěte: Poškozený nebo starý telefon nemusí skončit na skládce. Lze ho využít mnohem lépe.

Zdroj: Irozhlas.cz, Wikipedia.org

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu