Stovky milionů světelných let od Země došlo k obří vesmírné události. Vědci nic podobného předtím neviděli

Věda a technika 15. července 2021 | 09:18 — Lukáš Bauer
Astronomům se podařilo hned dvakrát za sebou zachytit gravitační vlny, které pocházely ze stovky milionů let vzdálených galaxií. Podle expertů tyto gravitační vlny vznikly z velice vzácné srážky neutronové hvězdy a černé díry. Podobnou vesmírnou podívanou ještě nikdy předtím nepozorovali.
Další 2 fotografie v galerii
Spojení černé díry a neutronové hvězdy pozorovali vědci poprvé v historii / Carl Knox, OzGrav – Swinburne University

Vědci měli poprvé v historii pozorování vesmíru možnost sledovat srážku dvou kosmických gigantů. O srážce neutronové hvězdy a černé díry v miliony let vzdálených galaxiích se dozvěděli díky díky gravitačním vlnám, které se šířily vesmírem. Astronomové zjistili, že ve vesmíru k podobým srážkám dochází poměrně často, přibližně jednou za měsíc.

Samotná detekce těchto událostí je klíčová z hlediska upřesnění astrofyzických modelů formování kompaktních těles a evoluce binárního systémů. Teoretickou existenci gravitačních vln předpověděl v roce 1916 Albert Einstein a jejich skutečná existence byla potvrzena přesně o století později. Astronomové dnes tyto gravitační vlny využívají v mnoha oblastech, jako je například detekce dvojhvězd, černých děr, nebo neutronových hvězd.

Vědci nyní díky gravitačním vlnám vůbec poprvé potvrdili existenci binárních systémů sestávajících z černé díry a neutronové hvězdy. Podařilo se jim to díky detektoru Virgo v Itálii a observatoře LIGO (Laser Interferometry Gravitational-Wave Observatory) ve Spojených státech. Vědecká studie zabývající se tímto novým objevem byla publikována v astronomickém časopise The Astrophysical Journal Letters.

Miliarda světelných let

Vědcům se díky těmto observatořím podařilo objevit hned dvě stejné vesmírné události, které dostaly označení GW200105 a GW200115. První událost byla výsledkem sloučení černé díry devětkrát hmotnější než naše Slunce s neutronovou hvězdou o hmotnosti přibližně dvou Sluncí. Jelikož se gravitační vlny šíří rychlostí světla a obě galaxie leží ve vzdálenosti nejméně 900 milionů světelných let od Země, vědci vypočítali, že k událostem mohlo dojít přibližně před jednou miliardou let.

Důležité poznatky vesmíru

Vědci díky těmto novým poznatkům odhadují, že k podobným srážkám ve vesmíru může docházet poměrně často, a to v průměru až jednou za měsíc. Autoři studie se také domnívají, že binární systémy neutronové hvězdy a černé díry vznikají často ve shlucích mladých hvězd a v galaktických jádrech, kde jsou ideální podmínky pro jejich vznik. Pro vědce se jedná o přelomový objev, protože srážka černé díry a neutronové hvězdy byla dříve pouze teoretická, tedy nebyla nikdy pozorována. Dále čtěte: (Vědci objevili v blízkosti černé díry velice zvláštní objekty. Nepodobají se žádnému tělesu v naší galaxii).

Zdroj info: Scitechdaily.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu