Japonsko vyvinulo novou technologii pro tranzit dat. Rychlost přenosu je neuvěřitelná

PC a Mobil 16. července 2021 | 16:55 — Lukáš Bauer
Nová technologie vyvinutá japonskými vědci téměř zdvojnásobila rychlost přenosu dat. Díky nové technologii a více než 3000 kilometrů dlouhému optickému kabelu se japonským inženýrům podařilo přenést data rychlostí stovek terrabitů za vteřinu, což je téměř dvakrát více, než umožňují současné technologie.
Další 3 fotografie v galerii
Nová technologie umožňuje neuvěřitelnou rychlost přenosu dat / Depositphotos

Japonští inženýři úspěšně otestovali novou technologii, která umožňuje datové přenosy s rychlostí přes 300 Tb/s, což je téměř dvakrát více, než umožňují současné nejrychlejší datové přenosy. Japonsko se tak stává velmocí na poli datového tranzitu.

Překonání rekordu

V rámci testování inženýři využili svou novou technologii ve spojení s 3000 km dlouhým podmořským optickým kabelem, na kterém naměřili přenosovou rychlost 319 Tb/s, a téměř dvojnásobně tak překonali dosavadní rekord, který činil 178 Tb/s. Technologie je navíc postavena tak, že je kompatibilní s dnes běžně využívanou datovou infrastrukturou, což znamená, že může být snadno implementována do přenosových sítí.

Za novým rekordem v oblasti rychlosti přenosu dat stojí tým inženýrů pod vedením fyzika Benjamina Puttnama z japonského Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT).

Unikátní technologie

Vědci využili spojené čtyřjádrové optické vlákno, což je technologie, která přenáší data tubami z optických vláken. Samotná data jsou přenášena pomocí technologie zvané multiplex s dělením vlnových délek. Jedná se o laserové paprsky, jejichž signály jsou děleny mezi 552 kanálů a jsou odesílány do čtyř jader optických vláken. Každých 70 kilometrů se na trase optického kabelu nachází zesilovače, které zvyšují sílu signálu a eliminují tak ztráty.

Tým vědců nyní plánuje pokračovat v práci na svém systému přenosu dat na dlouhé vzdálenosti, pokusit se zvýšit přenosovou kapacitu a také rozšířit rozsah přenosu. Technologie byla poprvé představena na mezinárodním setkání Conference on Optical Fiber Communications vloni v červnu. Dále čtěte: (Obří kosmický teleskop se ponoří do samotného zrodu vesmíru. Bude zkoumat nejstarší hvězdy ve vesmíru).

Zdroj info: scitechdaily.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu