Vědci konečně rozluštili záhadu kolem asteroidu Phaethon. Klíčem jsou zvláštní chemické prvky

Věda a technika 26. srpna 2021 | 09:46 — Lukáš Bauer
Jeden z blízkých asteroidů s označením 3200 Phaeton je něco velice zvláštního. Když se totiž těleso přiblíží ke Slunci, rozjasňuje se zářivým ohonem a připomíná dobře známé komety. Tento asteroid však neobsahuje žádnou vodu, a proto byla tato jeho vlastnost pro vědce desítky let záhadou. Nyní konečně přicházejí s vysvětlením.
Další 2 fotografie v galerii
Zvláštní asteroid připomíná kometu / NASA / JPL-Caltech / IPAC

Vzdálená planetka Phaeton má velice zvláštní vlastnost, která vědcům už desítky let nedá spát. Tento zvláštní asteroid totiž při přiblížení ke Slunci za sebou zanechává zářivý ohon podobný těm, který mají komety. Vědci však už díky starším pozorováním vědí, že tento asteroid nemá žádnou vodu, jako je tomu u komet. Jeho záhadné chování nyní vědci objasňují v nové studii.

To že na asteroidu není voda, vědci vědí zejména kvůli tomu, že když se asteroid přiblíží ke Slunci, jeho povrch je zahřátý na 1050 Kelvinů. Kdyby na jeho povrchu byl led, už by se dávno všechen vypařil. Vědecký výzkum tak naznačuje, že za velice neobvyklými vlastnostmi asteroidu může stát přítomnost sodíku, který se při průletu kolem Slunce uvolňuje do vesmíru.

Využili data z mexického asteroidu

Nové počítačové modelování totiž ukázalo, že přestože led by se při takových teplotách dávno vypařil, sodík může být v asteroidu stále přítomen. Podle vědců je tak možné, že meteorický roj, který je za Phaethonem vidět, může být způsoben únikem sodíku a také úlomky hornin, které těleso s nízkou gravitací během chemické reakce uvolňuje.

Vědci využili také data z experimentů, které byly prováděny na fragmentech meteoritu Allende, který dopadl v Mexiku v roce 1969 a pravděpodobně pocházel z asteroidu, jako je Phaethon. Po zahřátí se totiž  potvrdilo, že se sodík skutečně může změnit v páru a uvolnit se z asteroidu, a to při teplotách blížících se těm, které mohou být na povrchu Phaethonu.

Důležité poznatky vesmíru

Kromě toho, že výzkum nabízí fascinující pohled na dění uvnitř záhadného Phaethonu, naznačuje také, že rozdíl mezi kamennými asteroidy a ledovými kometami možná není tak značný, jak se dříve vědci domnívali. Výsledky modelování a experimentů zde mohou astronomům poskytnout užitečná data, která platí pro jiné asteroidy pohybující se v blízkosti Slunce. Dále čtěte: (Vesmírný Internet Starlink Elona Muska bude již brzy v Česku. Provoz zahájí už v září).

Zdroj: Sciencealert.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu