Hledač kovů objevil neuvěřitelný poklad. Nález z pátého století obsahoval skoro kilo zlata

Věda a technika 07. září 2021 | 15:40 — Lukáš Bauer
Hledač pokladů s detektorem kovu měl neuvěřitelné štěstí, když se mu v Dánsku podařilo najít skutečný unikát. Objevil totiž zlatý poklad, který byl tvořen celkem 22 zlatými předměty o celkové váze skoro jeden kilogram. Nález je navíc velice starý, a tak bude jeho historická hodnota astronomická.
Další 2 fotografie v galerii
Poklad obrovské hodnoty objevil muž díky detektoru kovů / Depositphotos

Dánský hledač kovů, který s detektorem prohledával oblast poblíž města Jelling, našel neuvěřitelný poklad. Ze země se mu podařilo vykopat celkem 22 zlatých předmětů, které dohromady vážily téměř jeden kilogram. Nález v podobě šperků a medailonků podle expertů pochází až z pátého století, tedy z doby ještě před vikingy.

Takový objev nemá v Dánsku v posledních letech obdoby a jeho historická hodnota je vskutku obrovská. O to více, že z období před vikingskou epochou jsou nálezy velice vzácné a mnoho z nalezených předmětů a symbolů na nich vyrytých doteď nikdo z archeologů neznal.

Z doby ještě před Vikingy

Místo, kde byl tento unikátní zlatý poklad nalezen, je přitom považováno za jedno z prvních vikingských sídel na území Belgie. V samotném městě Jelling dodnes stojí dva runové kameny spolu s pohřebními mohylami, které se řadí mezi nejznámější vikingské památky v Belgii.

Příběh tohoto pokladu je o to více zajímavý, že ho objevil v podstatě amatér, který si jen několik dní předtím koupil detektor kovů. Zlatý poklad muž objevil v prosinci, až do dnešních dnů byl však nález držen v tajnosti kvůli tomu, že na místě objevení probíhaly archeologické záchranné práce. Podobný postup je v případě takto cenných nálezů běžný, aby se zabránilo případným krádežím.

Divoká doba

Některé předměty mají na sobě vyryté různé obrazce a také runové motivy včetně nápisů. Nápisy a obrazce se mohou úzce vztahovat k dávným vládcům a také pravděpodobně poukazují na dávnou severskou mytologii. Na jedné z nalezených mincí je dokonce vyobrazen římský císař Konstantin. Vědci se domnívají, že poklad mohl do země uložit někdo z bohatých obyvatel ve velmi neklidné době, kdy se prudce změnilo klima kvůli výbuchu jedné z islandských sopek. Dále čtěte: (Poškození způsobené záplavami odhalilo nacistické artefakty ve zdech jednoho z domů v Německu).

Zdroj: Muzum ve Vejle.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čistá energetika má do roku 2030 tvořit až 45 procent evropské spotřeby energií

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu