Umělá inteligence objevila dosud neznámého předchůdce moderního člověka. Ukrýval ho lidský genom

Věda a technika 26. října 2021 | 13:36 — Lukáš Bauer
Umělá inteligence odhalila gen záhadného předka moderního člověka, který byl dosud pro vědu neznámý. Jedná se o hybridního předchůdce moderních lidí, jejichž ostatky byly v minulosti analyzovány, ale vědci nedokázali rozpoznat, že se jedná o nový druh předků dnešního typu člověka.
Další 1 fotografie v galerii
Ostatky nalezené v sibiřské jeskyni byly důležitým střípkem skládanky / Pixabay

Vědci díky umělé inteligenci dokázali identifikovat v lidském genomu stopky dávných předků dnešního typu člověka. Umělá inteligence dokázala v genomu rozeznat předchůdce moderních lidí, kteří přišli z afrického kontinentu a setkali se s moderními lidmi. 

Asi před 80 000 lety došlo k velké migraci lidí z Afriky, kdy část lidské populace, která se již skládala z moderních lidí, opustila africký kontinent a migrovala na jiné kontinenty. Tato skutečnost pak vedla k postupnému vzniku dnešní populace lidí.

Křížení populací

Vědci se domnívají, že mězi oběma typy lidí docházelo k páření a vznikl druh hybridního člověka, který nebyl dosud rozpoznán. Až nyní díky algoritmům hlubokého učení, jež analyzovaly složitou masu starověkého a moderního lidského genetického kódu. K objevení genu vedla technika zvaná Bayesian inference.

Nová teorie vědců se také shoduje s nálezem tohoto hybridního typu člověka v sibiřských jeskyních, který vykazoval známky křížení starších předchůdců a moderních lidí. Vědci tak díky tomuto výzkumu budou moci sledovat časovou osu, jak se tyto dávné druhy protínaly a křížily. Vědci však podotýkají, že k přesnému popsání tohoto hybridu bude potřeba provést ještě širokou škálu nejrůznějších výzkumů.

Několik zlomků kostí

Denisova jeskyně, kde byly ostatky tohoto vyhynulého mezidruhu člověka, se nachází v sibiřské oblasti, o které je známo, že zde žili dlouhou dobu moderní lidé spolu s neandertálci. V této oblasti vznikli takzvaní denisované, jak je označována vyhynulá populace rodu Homo (nebo druhu Homo sapiens), blízcí neandertálcům. Bylo však nalezeno pouze několik zlomků jejich kostí, první z nich v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku. Dále čtěte: (Amatérský potápěč našel na mořském dně prastarý artefakt. Patřil rytíři z dob křižáků).

Zdroj: Sciencealert.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu