Umělá inteligence bere útokem automobilový průmysl a zákazníci se radují

Auto 14. dubna 2024 | 09:13 — Anna Novotná
Technologický vývoj odjakživa propojuje různé světy. Automobiloví vývojáři hledají nápady u tvůrců počítačové a telefonní techniky a funguje to samozřejmě i naopak. Na sdílení technologií mají prospěch všichni. Bylo tak jen otázkou času, kdy umělá inteligence pronikne do automobilového průmyslu.
Další 4 fotografie v galerii
Umělá inteligence se dostane i do těch nejmenších aut Peugeotu / Peugeot

Jednou z prvních takto osvícených automobilek je francouzský Peugeot. „Peugeot je jedním z prvních výrobců automobilů, který poskytl svým zákazníkům umělou inteligenci ChatGPT. Umělá inteligence dokáže odpovědět na mnoho otázek a současně nabízí zcela nové služby,“ říká produktový ředitel Peugeotu Jérôme Micheron. 

Vývojářům Peugeotu se podařilo začlenit chatbot do pro značku ikonického systému i-Cockpit. Toto uspořádání interiéru, které se stalo symbolem moderních peugeotů, zahrnuje kompaktní volant, vyvýšený přístrojový panel a velký dotykový displej doplněný o elegantní „klavírní“ klávesy. Vše dohromady dokonale ladí a zároveň celý systém poskytuje vyspělou konektivitu. V i-Cockpitu se ChatGPT spouští pomocí hlasového asistenta. Řeknete jen „OK Peugeot“ a formulujete váš požadavek. ChatGPT pak okamžitě zareaguje.

ChatGPT je schopen odpovídat na širokou škálu otázek a dokáže se zapojit do konverzace. Pokud například přijedete do města, můžete ChatGPT požádat, aby vám řekl, které památky navštívit, poté aby vám povyprávěl historii těchto míst či aby vás k některé z nich navedl pomocí navigačního systému vozu. 

Anebo můžete nechat chatbota, ať vám vymyslí zábavu na dlouhou cestu. Předvede vám, že jsou i mnohem zajímavější cestovní otázky než klasická „Kdy už tam budeme?“, kterou vám neúnavně kladou vaše děti. ChatGPT vám vymyslí třeba zábavný kvíz o jídle, slavných osobnostech či o přírodě. Případně vám může přečíst pohádku či vyprávět vtipy. 

Velmi důležitým úkolem chatbota je vzdělávat svého řidiče. Vysvětlí, jak fungují jednotlivé asistenční systémy, jak optimálně automobil používat a udržovat, jak dosahovat co nejnižší spotřeby apod. Může vám také osvěžit pravidla silničního provozu a objasnit vám specifická dopravní pravidla pro země, které se chystáte navštívit. Umí zkrátka spoustu užitečných věcí a stane se tak nepostradatelným pomocníkem na dlouhé i každodenní cesty.

Úskalím této technologie je to, že se nedá současně použít pro všechny země, kam automobilka vozy dodává. Problémy vytvářejí hlavně jazykové bariéry, které komplikují používání hlasového asistenta. Proto zatím Peugeot nabídne umělou inteligenci ve vybraných zemích, a to ve Francii, Německu, Španělsku, Itálii a Velké Británii. Do Česka dorazí auta s touto technologií až za pár měsíců. 

Nicméně přestože se zatím ChatGPT omezuje jen na pět států, už dnes je zřejmé, že jeho rozšíření do zbytku Evropy je nevyhnutelné. Průkopnické státy totiž hlásí obrovský zájem klientů. Hned po zahájení prodeje si tuto novou službu prostřednictvím online obchodu Peugeot Service Store objednaly tisíce zákazníků.

Zdroj: Peugeot

 

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Polovina Čechů má zkušenost s investováním. Za nejbezpečnější investice považují nemovitosti

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu