Unikátní objev v mexické jeskyni. Archeologové našli první indiánskou loď z mayského období

Věda a technika 02. listopadu 2021 | 07:12 — Lukáš Bauer
Mexičtí archeologové učinili zcela ojedinělý objev, když se jim podařilo vykopat více než tisíc let starou kanoi. Toto pradávné plavidlo bylo charakteristickým dopravním prostředkem mayských indiánů. Jedná se o první takový objev na území Mexika.
Další 1 fotografie v galerii
Archeologové kanoi objevili v zatopené krasové propadlině / Pixabay

Během vykopávek byla v Mexiku objevena velmi dobře zachovalá kanoe, jejíž stáří vědci odhadují na tři tisíce let. Tato dřevěná loď byla typickým dopravním prostředkem v období mayské civilizace. Objev je unikátní především tím, že se jedná o první indiánskou kanoi, která byla objevena na území Mexika.

Téměř 1,6 metru dlouhou kanoi se podařilo odkrýt v blízkosti pozůstatků chrámového města Chichén Itzá na poloostrově Yucatán. Díky místu, na kterém byla kanoe objevená, zůstala po celá tisíciletí prakticky nedotčená.

Vzácný objev

Archeologové uvedli, že objevili kompletní loď z období mayské říše, která byla vyrobena někdy mezi roky 830 až 950 našeho letopočtu. V této době byla mayská civilizace na samém vrcholu své existence. Vědci nyní budou dřevěnou kanoi analyzovat a zkoumat s cílem dozvědět se více o technologii výroby a použitém dřevě.

Unikátní mayskou loď se podařilo archeologům objevit v zatopeném závrtu, kterému se odborně říká cenota. Jedná se o krasová místa, která byla zatopena sladkou vodou. Tato místa byla často indiánskými kulturami využívána jako pohřebiště nebo jako posvátná místa, která vytvářela spojení mezi světem živých a mrtvých. Archeologové se domnívají, že kanoe mohla sloužit pro převoz mrtvých k pohřebnímu místu.

Záchranné práce

Archeologové vzácnou loď objevili během zachranných archeologických prací v oblasti, kde povede nová železniční trať. Ta má za cíl na poloostrově Yucatán spojit významné mayské památky s letoviskem Cancún, a přitáhnout tak na jih Mexika více turistů. Dále čtěte: (Speciální podzemní radar odhalil neuvěřitelný objev v Mexiku. Pod povrchem se ukrývají záhadné stavby).

Zdroj: BBC.

Témata: Mexiko, objev, plavidlo, kanoe
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navštivte kolébku zimních sportů. Lyžování v luxusním středisku je zážitek na celý život

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu