Unikátní objev v mexické jeskyni. Archeologové našli první indiánskou loď z mayského období

Věda a technika 02. listopadu 2021 | 07:12 — Lukáš Bauer
Mexičtí archeologové učinili zcela ojedinělý objev, když se jim podařilo vykopat více než tisíc let starou kanoi. Toto pradávné plavidlo bylo charakteristickým dopravním prostředkem mayských indiánů. Jedná se o první takový objev na území Mexika.
Další 1 fotografie v galerii
Archeologové kanoi objevili v zatopené krasové propadlině / Pixabay

Během vykopávek byla v Mexiku objevena velmi dobře zachovalá kanoe, jejíž stáří vědci odhadují na tři tisíce let. Tato dřevěná loď byla typickým dopravním prostředkem v období mayské civilizace. Objev je unikátní především tím, že se jedná o první indiánskou kanoi, která byla objevena na území Mexika.

Téměř 1,6 metru dlouhou kanoi se podařilo odkrýt v blízkosti pozůstatků chrámového města Chichén Itzá na poloostrově Yucatán. Díky místu, na kterém byla kanoe objevená, zůstala po celá tisíciletí prakticky nedotčená.

Vzácný objev

Archeologové uvedli, že objevili kompletní loď z období mayské říše, která byla vyrobena někdy mezi roky 830 až 950 našeho letopočtu. V této době byla mayská civilizace na samém vrcholu své existence. Vědci nyní budou dřevěnou kanoi analyzovat a zkoumat s cílem dozvědět se více o technologii výroby a použitém dřevě.

Unikátní mayskou loď se podařilo archeologům objevit v zatopeném závrtu, kterému se odborně říká cenota. Jedná se o krasová místa, která byla zatopena sladkou vodou. Tato místa byla často indiánskými kulturami využívána jako pohřebiště nebo jako posvátná místa, která vytvářela spojení mezi světem živých a mrtvých. Archeologové se domnívají, že kanoe mohla sloužit pro převoz mrtvých k pohřebnímu místu.

Záchranné práce

Archeologové vzácnou loď objevili během zachranných archeologických prací v oblasti, kde povede nová železniční trať. Ta má za cíl na poloostrově Yucatán spojit významné mayské památky s letoviskem Cancún, a přitáhnout tak na jih Mexika více turistů. Dále čtěte: (Speciální podzemní radar odhalil neuvěřitelný objev v Mexiku. Pod povrchem se ukrývají záhadné stavby).

Zdroj: BBC.

Témata: Mexiko, objev, plavidlo, kanoe
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země uzavírá své hranice

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Evropa přitvrzuje. Od pondělí se připravte na velké...

Zavřít reklamu