Měsíc, který se podobá hvězdě smrti, obíhá kolem Saturnu. Vědci odhalili další jeho tajemství

Věda a technika 21. ledna 2022 | 07:32 Lukáš Bauer
Nejnovější analýza jednoho ze Saturnových měsíců naznačuje, že může obsahovat oceán tekuté vody. Měsíc s názvem Mimas je známý díky obrovskému kráteru na jeho povrchu, čímž připomíná hvězdu smrti z Hvězdných válek. Na možnou přítomnost kapalné vody vědce upozornily drobné odchylky některých měření.
Další 1 fotografie v galerii
Záhadný měsíc má pravděpodobně pod povrchem velké množství vody / NASA

Pokud je nová analýza správná, tak se Saturnův měsíc Mimas připojí k dalším měsícům sluneční soustavy, jako je Europa a Enceladus, které disponují oceány kapalné vody pod svým povrchem. Pokud se vědecká hypotéza skutečně potvrdí, rozšíří to znalosti a chápání astronomů okolo těchto objektů potenciálně vhodných pro existenci života.

Vzhledem k tomu, že je povrch měsíce Mimas silně posetý krátery, vědci nepředpokládali, že je to jen zmrzlý svět bez geologické aktivity, která by pod jeho pvrchem umožnila udržet vodu v tekutém stavu. Jak ale ukazuje nová analýza, pravděpodobně se mýlili, a tím se značně mění jejich představa o tělesech, která mohou potencionálně hostit život.

Život bez Slunce

Na Zemi se život z větší části spoléhá na sluneční světlo až na několik míst, kde živé organismy získávají energii jiným způsobem. Například v temných hlubinách oceánů existuje život seskupený kolem hydrotermálních průduchů, které uvolňují teplo a živiny z nitra Země. Zde se život nespoléhá na fotosyntézu, ale na chemosyntézu využívající chemické reakce k syntéze potravy.

Právě z těchto míst vědci čerpali inspiraci pro pátrání po mimozemském životě. Zejména pak ve chvíli kdy zjistili, že Jupiterův měsíc Europa a Saturnův měsíc Enceladus ukrývají pod svou ledovou kůrou tekuté oceány. Geologická aktivita hluboko uvnitř měsíců, která je poháněná přílivovým natahováním a tahem způsobeným gravitačními interakcemi s jejich příslušnými planetami, generuje dostatečné teplo na to, aby voda pod povrchem nezamrzla.

Odchylky v datech sondy Cassini

Mimas však do této skupiny měsíců zřejmě nepatřil. Je blíže Saturnu a má mnohem eliptičtější oběžnou dráhu než Enceladus, což znamená, že by měl zažít silnější příliv a odliv - přesto je jeho aktivita mnohem nižší než aktivita Enceladu. To vedlo vědce k závěru, že Mimas je pravděpodobně zmrzlý, pevný a tedy i méně náchylný k deformaci, která by ho zahřívala.

Vědci však u tohoto záhadného měsíc zjistili díky měření sondy Cassini odchylky, které naznačují, že jeho jádro není pevně spojeno s povrchem. Díky tomu dochází k jakémusi kolébání, takzvané libraci. Jedním z původů tohoto jevu může být přítomnost obrovského množství vody mezi jádrem a povrchem měsíce.

Vědci proto provedli analýzu složení měsíce pomocí počítačových modelů a zjistili, že ledová krusta měsíce má tloušťku 24 až 31 kilometrů. Pod ledovým příkrovem pak nejspíše víří globální oceán. Zda se však toto zjištění v budoucnu potvrdí, je zatím nejisté, protože bude potřeba přítomnost sondy v jeho blízkosti. Dále čtěte: (V tomto století se klima výrazně změní. Hurikány budou v oblastech, kde se neobjevily miliony let).

Zdroj: Sciencealert, Southwest Research Institute.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Vosy si začínají hledat místa pro svá hnízda. Ucpěte...

Šeřík teď kvete všude kolem nás. Vyrobte si z něj vlastní...

Nepříjemný zápach z myčky i umytého nádobí. Zlikvidujte...

Jak zaručeně odstranit žluté skvrny na tričku v podpaží....

Využití olivového oleje v domácnosti. Ochrana zahradního...

Zbavte se zatuchlého prádla pomocí octa nebo vodky

Zavřít reklamu