I po pětadvaceti letech od nehody nákladní lodi, stále moře vyplavuje na plážích v Anglii vzácné části Lega
V roce 1997 byla nákladní loď převážejcí množství kontejnerů zasažena bouří a ztroskotala. Mezi dvaašedesáti kontejnery byl také jeden, který obsahoval celkem pět milionů plastových dílů stavebnice Lego. Tyto součásti v podobě chobotnic a draků jsou i po pětadvaceti letech stále mořem vyplavovány na plážích v anglickém Cornwallu.
Dodnes tak místní a turisté nalézají na plážích barevné Lego chobotnice tématicky zapadající do oceánského prostředí, potápěčské ploutve, velryby a další figurky nebo plastové předměty. Současně se však také jedná o smutnou připomnku toho, jak plastový odpad zamořuje naši planetu.
Nepředvídaná vlna
Ke zmíněné události, která je známá jako Great Lego Spill, došlo 13. února 1997, když do lodi Tokio Express narazila obrovská vlna. Loď byla v té době na cestě do New Yorku s nákladem, který naložila v přístavu Rotterdam v Nizozemsku. Mezi dalším nákladem, který vlna smetla do moře, bylo například 10 tisíc zapalovačů, vteřinová lepidla a další chemikálie. Od té doby se na pláže Cornwallu vydávají nejen turisté, ale také sběratelé Lega, pro které mají tyto díly stavebnice velkou cenu.
Z celkového množství 4 756 940 kousků Lega na palubě bylo asi 3 178 807 dostatečně lehkých na to, aby se udržely na hladině a právě tyto části jsou k vidění na více než 40 plážích v Cornwallu. Pravidelně jsou ale k vidění také například malé plastové květiny a ploutve minipotápěčů podél břehů, které dříve byly na mořském dně.
Problematické plasty
Plastový odpad je v posledních desetiletích celosvětovým problémem. Plastu totiž může trvat celá staletí, než se v oceánu rozloží. A tím, jak postupě degraduje, uvolňuje chemikálie, které mohou narušit reprodukční systémy zvířat. Studie uvádějí, že v oceánu skončí každý rok nejméně 14 milionů tun plastu a tvoří 80 procent všech mořských úlomků nalezených v hlubokomořských sedimentech unášených povrchovými vodami. Dále čtěte: (Tento podivný stroj byl navržen pro likvidaci jaderných ponorek. Jako jediný sovětský letoun byl schopen vertikálního vzletu).
Zdroj: Smithonianmag, Livescience.