Jak nebezpečný může být Černobyl v ruských rukou. Je stále velmi radioaktivní

Věda a technika 25. února 2022 | 08:06 Mirka Malá
Historie havárie tehdy ještě sovětské jaderné elektrárny v Černobylu je dobře známá, i když až po dlouhých letech se obyvatelé střední a východní Evropy dozvěděli, kolik radioaktivity nad jejich hlavy přinesl nepříznivý vítr.
Další 1 fotografie v galerii
Ruští vojáci dobyli havarovanou jadernou elektrárnu Černobyl / Pixabay

A nyní se může historie opakovat, protože Černobyl dobyli Rusové poté, co napadli Ukrajinu. Šlo tehdy o nejhorší jadernou katastrofu v lidských dějinách. A oblast Černobylu je radioaktivní dodnes.

Pod tunami betonu je spousta radioaktivního materiálu

Po nehodě byl postaven sarkofág, který zakryl havarovaný reaktor 4 i jeho radioaktivní materiál. Od té doby se však kvalita betonového sarkofágu zhoršila, což má za následek úniky radiace.

Ruské okupační síly se snažily o dobytí Černobylu včetně zakonzervovaného radioaktivního reaktoru hned od počátku invaze na Ukrajinu. "V roce 1986 zažil svět největší technologickou katastrofu v Černobylu," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí na Twitteru. "Pokud bude Rusko pokračovat ve válce, Černobyl se může opakovat v roce 2022."

Co přesně je pod sarkofágem

Pod železobetonovým sarkofágem zůstalo po havárii v roce 1986 asi 95 % paliva reaktoru, což představuje obrovskou radioaktivitu. Podle mnohých odhadů se pod železobetonovým obalem dále nachází minimálně 4 tuny radioaktivního prachu.

Do sarkofágu ale začala časem prosakovat voda, a tak byl překryt novým sarkofágem. Ten je navržen tak, aby zabránil úniku radioaktivních látek do okolí a chránil reaktor před povětrnostními vlivy. A teď toto všechno mají v rukou Rusové. Dále čtěte: Jak si stojí v případném válečném konfliktu ukrajinské letecké síly v porovnání s těmi ruskými.

Zdroj: CNN, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu