Americké stíhačky s nejmodernějšími technologiemi se stěhují do východoevropských zemí

Vojenství 26. února 2022 | 10:52 Mirka Malá
Americké letectvo a letectvo NATO posilují svoje pozice ve východní Evropě. A meričané posílají i svoje absolutně nejmodernější stíhačky.
Další 1 fotografie v galerii
Stíhačky doplnily palivo za letu nad Polskem / US Air Force (volný zdroj foto)

Šest amerických stíhaček F-35A Lightning II bylo ve čtvrtek rozmístěno z Německa do několika zemí na východním křídle NATO. Připojí se tak ke stávajícím stíhačkám F-16 Fighting Falcon a F-15 Eagle v Polsku, Estonsku, Litvě a Rumunsku, jak potvrdilo americké letectvo v Evropě.

F-35 je technologicky nejvyspělejší stíhačkou současnosti

Přítomnost nejpokročilejšího stíhacího letounu signalizuje schopnost rychlé reakce, pokud Rusko rozšíří svou ofenzivu mimo ukrajinské hranice a do zemí NATO. F-35A může fungovat kromě jiného také jako centrum pro předávání informací o zaměřování a dalších dat mezi ostatními stíhačkami USA a NATO v regionu, pokud by aliance potřebovala rychle reagovat na ruskou agresi.

Šest strojů F-35A přilétlo na své nové pozice poté, co ministerstvo obrany v úterý slíbilo poslat až osm stíhaček typu Lightning II, které dorazily na leteckou základnu Spangdahlem v Německu ze základny Hill Air Force Base v Utahu.

Stíhačky na svých východoevropských pozicích nebudou ale jen čekat. Budou také nacvičovat sdílení dat zaměřování a dalších informací ze senzorů mezi F-35A a evropskými stíhačkami. Oficiální představitelé také očekávají, že několik typů strojů bude společně cvičit taktiku.

Podle oficiálních informací z americké strany ve Spangdahlemu v Německu zůstane asi 200 lidí, zatímco dalších 100 letců se přesunulo dále na východ. Také čtěte: Jak nebezpečný může být Černobyl v ruských rukou. Je stále velmi radioaktivní.

Zdroj: Defence News.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Potřebujete se zbavit slimáků? Kromě soli nebo piva dobře...

Levandule, vratič, máta a jiné bylinky, které spolehlivě...

Zbavit varnou konvici vodního kamene můžete pomocí surovin,...

Jak pečovat o balkónové rostliny během léta, aby vás...

Zbavte se rybenek a zajistěte, aby se k vám už nevrátily....

Dejte si pozor na tyto potraviny, které nesmí přijít do...

Zavřít reklamu