Modernizace vdechne šedesátiletým bombardérům B-52 nový život

Vojenství 11. března 2022 | 15:57 Mirka Malá
Je to ikona mezi ikonami. Doslova kultovním bombardérům B-52 je šedesát, ale do starého železa rozhodně tyto stroje nepatří. Modernizace jim totiž doslova vdechne nový život.
Další 1 fotografie v galerii
Díky modernizaci budou B-52 létat nejméně do stovky / US Air Force

Především se jedná o motory F130 od Rolls-Royce. A díky nim budou tyto bombardéry létat minimálně do padesátých let tohoto století, takže jejich věk rozhodně dosáhne a nejspíš také pořádně přesáhne stovku.

První motory budou za šest let

Do té doby budou muset bombardéry vydržet s těmi, se kterými se před šedesáti lety narodily. Nové motory, respektive první z nich, přijdou v roce 2028. Nové motory nejen pomohou udržet B-52 ve vzduchu, ale stroji také poskytnou větší dolet a odolnost a také nižší náklady na provoz a údržbu.

S motory půjde ruku v ruce také další modernizace včetně pneumatik, přijdou také nové displeje v kokpitu a digitální ovládání motoru, nové vzpěry a konstrukce pro podvěsy motoru a nový systém údržby letadla, který pomůže letectvu udržet jej v chodu po další tři desetiletí. Navíc F130 je osvědčený motor s více než 29 miliony letových hodin, už pohání letadla C-37 a E-11.

Ikona jménem B-52

Boeing B-52 Stratofortress je ve službě už od padesátých let. Jedná se o strategický podzvukový proudový bombardér dlouhého doletu, který unese až 32 tisíc kilo různé munice. Jeho současný dolet se pohybuje okolo 14 tisíc kilometrů bez tankování a s novými motory se ještě zvětší.

Umí nést také jaderné zbraně. Přestože jde skutečně o vzdušnou pevnost, sami letci B-52 jeho názvem Stratofortress neoslovují. Stroj má přezdívku BUFF, anglicky Big Ugly Fat Fucker, což si do češtiny každý fanda jistě přeloží sám. Také čtěte: Letouny letadlové lodi USS Truman budou hlídat nad východní Evropou.

Zdroj: Defense News, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale čelí dalšímu obřímu problému

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu