Vesmírný teleskop odhalil vzácnou planetu. Nachází se na ní stejný plyn jako na Zemi

Věda a technika 29. srpna 2022 | 08:26 — Lukáš Bauer
Nedávno nový vesmírný teleskop Jamese Webba poslal na Zemi jedinečnou fotografii jupitera a nyní si připisuje další významnou událost. Z dat teleskopu se totiž podařilo objevit planetu, která má v atmosféře oxid uhličitý. Nikdy předtím výskyt tohoto plynu u exoplanety nebyl potvrzen.
Další 1 fotografie v galerii
Vědci objevili vůbec první planetu, která obsahuje CO2 / Pixabay

Nový vesmírný teleskop Jamese Webba si připisuje další důležitý objev. Objevil totiž vzdálenou planetu, u které potvrdil výskyt oxidu uhličitého. U žádné planety mimo sluneční soustavu přitom dodnes výskyt tohoto plynu, který je i na Zemi, nepodařilo vědcům prokázat.

Vědci upozorňují, že se nejedná o důkaz existence života. Podle dat naměřených na této planetě zde život existovat nemůže. I tak se ale jedná o významný milník v oblasti vesmírného pozorování. Vědci navíc nyní vědí, že Webbův teleskop dokáže tento plyn rozpoznat, mohou tak pátrat po dalších planetách s výskytem oxidu uhličitého, které mohou mít podmínky vhodné pro život.

Extrémní podmínky planety

Webbův teleskop přítomnost oxidu uhličitého prokázal u obří plynné planety podobné Saturnu, která se nachází ve vzdálenosti asi sedmi světelných let od Země. Studii planety s názvem WASP-39 b publikoval odborný časopis Nature.

Jedná se o velice žhavého plynného obra, který se pohybuje velice blízko své mateřské hvězdy a na jeho povrchu jsou podmínky neslučitelné s jakoukoliv formou života, jak jej známe. Jeden rok na této planetě, díky velice krátké oběžné dráze, trvá pouhé čtyři pozemské dny.

Infračervené spektrum

Planeta již byla pozorována v minulosti jinými teleskopy, těm se podařilo identifikovat vodní páry a některé prvky jako draslík a hořčík v husté atmosféře planety. Nejnovější Webbův teleskop má však přístroje, které dokáží s vysokým rozlišením pátrat v infračerveném spektru. Teprve s jejich pomocí se podařilo objevit oxid uhličitý. 

„Detekce tak jasného signálu oxidu uhličitého na WASP-39 je skvělým příslibem pro detekci atmosféry na menších planetách velikosti Země,“ vysvětlila význam objevu Natalie Batalhaová z Kalifornské univerzity v Santa Cruz. 

Dále čtěte: (Vědci objevili v moři záhadný kráter. Dinosaury možná nevyhubil jen jeden velký asteroid).

Zdroj: Space, NASA

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akcie, nemovitosti a další možnosti, které je dobré zvážit, pokud chcete do deseti let zbohatnout

Kávovou sedlinu můžete ještě šikovně využít. Připravte...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Prášek, gel nebo kapsle. Srovnání účinků pracích...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Dekorace do domácnosti: Nápady a inspirace

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu