Obří roj mikrodronů pentagonu vydává při letu hrůzostrašný zvuk!
Podle tiskové zprávy ministerstva obrany, bylo na zkušebním místě v Kalifornii ze tří proudových letounů F/ A-18 Super Hornet, vypuštěno celkem 103. mikro dronů Perdix. Cílem akce bylo vyzkoušet složité chování početné skupiny, kolektivní rozhodování a schopnosti létat ve formacích, stejně jako je tomu u živého roje. Tato událost je jednou z nejvýznamnějších, v oblasti zkoušek autonomních vzdušných systémů. Ministerstvo obrany USA také sdílelo video z testu a zvuk, který je na videu slyšet, je opravdu děsivý.
Nový druh vzdušných operací...
„Vzhledem ke komplexní povaze dnešních bojů, nejsou jednotliví droni předprogramováni ani synchronizováni, ale jedná se o zcela kolektivní organismus. Sdílejí jeden distribuovaný mozek pro rozhodování a přizpůsobování se sobě navzájem, jako je tomu u běžného roje v přírodě.“.
Uvedl William Roper, ředitel úřadu strategického rozvoje a dále pokračoval. „Každý Perdix tedy komunikuje a spolupracuje se všemi ostatními. Na rozdíl od přírodního, tento roj nemá mezi sebou vůdce, což mu umožňuje pružně reagovat na jedince, kteří roj opustí, nebo se k němu naopak přidají.“.
Ministerstvo přirovnává chování roje ke sportovnímu týmu řízenému trenérem. Skupina dronů aktivně, stejně jako tým, reaguje na pokyny, ale sám se rozhodne, jakým způsobem je nejlépe provede. Výhodou celého roje je, že „trenér“, stejně jako u sportovního týmu není jeho členem, takže formace může působit nezávisle na změně počtu jeho členů.
Droni Perdix jsou levní a malí, s rozpětím křídel do 12 palců, což je dělá atraktivními pro skupinové vzdušné operace. Vývojáři nové inteligentní technologie z MIT Lincoln Laboratory, kterou jsou drony vybaveny, již pracují na tom, aby jednou mohly být touto technologií vybaveny mnohem větší a dražší stroje.
Úřad pro strategický rozvoj nyní poptává společnost, která bude schopna spolehlivě vyrobit kolem 1000 kusů již v tomto roce.