Neuvěřitelné! Technologický sen se brzy stane skutečností

Elektronika 21. února 2017 | 07:00 — Lukáš Bauer
Vědci ze společnosti Disney Research vyvinuli zcela novou bezdrátovou metodu nabíjení. Nová technologie, na rozdíl od těch současných, může nabíjet i velmi vzdálená zařízení, podobně jako Wi-Fi poskytuje internetové připojení.
Technologie budoucnosti by mohla způsobit elektrickou revoluci / Disney Research

Vědecká zpráva publikovaná nedávno v časopise PLOS ONE hovoří o technologii, která bezdrátově vysílá energii pro dobíjení spotřebičů v prostoru. Tato technologie tak umožní uživateli jednoduše připojit svá zařízení ke zdroji elektrické energie, bez nutnosti být v jeho bezprostřední blízkosti.

Technologie zvaná Quasistatic cavity resonance (QSCR), volně přeloženo jako kvazistatická dutinová rezonance, byla vědeckým týmem předvedena v laboratorní místnosti 5 x 5 metrů.

Zařízení v laboratoři vygenerovalo magnetické pole, které kompletně zaplnilo prostor místnosti a dobíjelo energií několik telefonů, ventilátory i osvětlení současně.

„Naše nová inovativní metoda umožní elektrické energii stát se stejně všudypřítomnou, jako je dnes například Wi-Fi pro připojení k internetu.“ řekl Alanson Sample, ředitel a hlavní výzkumný pracovník v Disney Research.

Technologie QSCR by v budoucnu mohla dát zcela nový rozměr využití robotů, nebo malých bezdrátových zařízení, kterým by odpadla nutnost výměny a dobíjení baterií. Staly by se tak mnohem použitelnějšími a flexibilnějšími, než kdykoliv předtím.

Bezdrátová technologie dobíjení je technologickým snem

Podle Sampla, neexistuje prakticky žádné omezení velikosti „napájené“ místnosti. Záleží vždy pouze na množství aktivních vysílačů energie a není tedy problém, bezdrátovým nabíjením vybavit i rozlehlé technologické haly. 

Nová metoda generuje indukční elektrické proudy v metalizovaných zdech, stropech a stěnách místnosti a vytváří tak komplexní elektromagnetické pole prostupující interiérem. Zařízení na stejné frekvenci mohou cívkou toto elektromagnetické pole přijímat a přeměnit ho na elektrickou energii potřebnou k dobíjení akumulátorů.

Indukované proudy, které tečou metalickými zdmi a jinými prvky interiéru, jsou filtrovány pomocí kondenzátorů, aby se zamezilo nežádoucím účinkům.

Vědci tvrdí, že aktuálně mohou vzduchem přenášet energii až o výkonu 1,9 kW, při současném dodržení všech legislativních i bezpečnostních norem v USA. Takový výkon by mohl sloužit například pro bezdrátové dobíjení až 320 chytrých telefonů.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu