Neuvěřitelné! Technologický sen se brzy stane skutečností

Elektronika 21. února 2017 | 07:00 — Lukáš Bauer
Vědci ze společnosti Disney Research vyvinuli zcela novou bezdrátovou metodu nabíjení. Nová technologie, na rozdíl od těch současných, může nabíjet i velmi vzdálená zařízení, podobně jako Wi-Fi poskytuje internetové připojení.
Technologie budoucnosti by mohla způsobit elektrickou revoluci / Disney Research

Vědecká zpráva publikovaná nedávno v časopise PLOS ONE hovoří o technologii, která bezdrátově vysílá energii pro dobíjení spotřebičů v prostoru. Tato technologie tak umožní uživateli jednoduše připojit svá zařízení ke zdroji elektrické energie, bez nutnosti být v jeho bezprostřední blízkosti.

Technologie zvaná Quasistatic cavity resonance (QSCR), volně přeloženo jako kvazistatická dutinová rezonance, byla vědeckým týmem předvedena v laboratorní místnosti 5 x 5 metrů.

Zařízení v laboratoři vygenerovalo magnetické pole, které kompletně zaplnilo prostor místnosti a dobíjelo energií několik telefonů, ventilátory i osvětlení současně.

„Naše nová inovativní metoda umožní elektrické energii stát se stejně všudypřítomnou, jako je dnes například Wi-Fi pro připojení k internetu.“ řekl Alanson Sample, ředitel a hlavní výzkumný pracovník v Disney Research.

Technologie QSCR by v budoucnu mohla dát zcela nový rozměr využití robotů, nebo malých bezdrátových zařízení, kterým by odpadla nutnost výměny a dobíjení baterií. Staly by se tak mnohem použitelnějšími a flexibilnějšími, než kdykoliv předtím.

Bezdrátová technologie dobíjení je technologickým snem

Podle Sampla, neexistuje prakticky žádné omezení velikosti „napájené“ místnosti. Záleží vždy pouze na množství aktivních vysílačů energie a není tedy problém, bezdrátovým nabíjením vybavit i rozlehlé technologické haly. 

Nová metoda generuje indukční elektrické proudy v metalizovaných zdech, stropech a stěnách místnosti a vytváří tak komplexní elektromagnetické pole prostupující interiérem. Zařízení na stejné frekvenci mohou cívkou toto elektromagnetické pole přijímat a přeměnit ho na elektrickou energii potřebnou k dobíjení akumulátorů.

Indukované proudy, které tečou metalickými zdmi a jinými prvky interiéru, jsou filtrovány pomocí kondenzátorů, aby se zamezilo nežádoucím účinkům.

Vědci tvrdí, že aktuálně mohou vzduchem přenášet energii až o výkonu 1,9 kW, při současném dodržení všech legislativních i bezpečnostních norem v USA. Takový výkon by mohl sloužit například pro bezdrátové dobíjení až 320 chytrých telefonů.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v dokonalém ráji

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...

5 tipů na zdravou svačinu do batohu

V Trentinu sezona pokračuje za ideálních sněhových...

Zavřít reklamu