Na několika desítkách typů telefonů s operačním systémem Android, byl předinstalován Malware!

PC a Mobil 17. března 2017 | 04:32 — Lukáš Bauer
Společnost Check Point, která působí v oblasti síťové bezpečnosti minulý týden reportovala nález škodlivého software, který byl předinstalován v 36 modelech chytrých telefonů. Nález takových rozměrů je ve světě jedinečný.
Malware byl nalezen v 36 chytrých telefonech dvou nadnárodních výrobců / Shutterstock

Softwarová firma ve své zprávě uvedla, že ani v jednom případě nebyl škodlivý software stažen uživatelem, ale byl naopak uživatelem zakoupen spolu s telefonem.

„Většina malware, nalezeného ve smartphonech nadnárodní technologické společnosti, nebyla součástí paměti ROM, ale byl dodatečně instalován v některém z bodů dodavatelského řetězce,“ uvedl jeden z pracovníků firmy Check Point, Oren Koriat.

U šesti případů byla dokonce prokázána instalace přímo v paměti a nelegální software tak disponoval nejvyššími systémovými právy. Takový software navíc nemůže být odstraněn běžným uživatelem, ale pouze odborníky v autorizovaném servisu chytrých telefonů, kteří musí kompletně software přehrát.

Většina z předinstalovaného malware se skládala z takzvaných „zlodějů informací“ a reklamních sítí. V jednom případě byl, ale také nalezen program Ransomware, který zašifruje veškeré informace v zařízení, takže jejich uživatel k nim ztratí přístup a následně požaduje platbu za jejich dešifrování.

Podle odborníků na bezpečnost toto není rozhodně jediný případ, kdy k něčemu podobnému došlo. V drtivé většině však za těmito útoky na uživatele nestojí výrobce, ale právě některá z firem z dodavatelského řetězce.

Před dodáním uživateli, telefon s operačním systémem Android, většinou projde několika distribučními kanály a platí zde jednoduché pravidlo, že kdokoliv má k takovému telefonu fyzický přístup, může jeho software nějakým způsobem upravit. Stejně tak tomu pravděpodobně bylo i v tomto případě.

Lov na uživatele je v plném proudu

S obrovským množstvím mobilních zařízení roste i aktivita hackerů v této oblasti. Telefony se systémem Android jsou mnohem více otevřené a tedy i náchylnější k podobným útokům, než jejich konkurent s iOS.

Ale ani společnosti Apple se problémům nevyhnula. Úprava paměti ROM telefonu iPhone je sice velmi nepravděpodobná, ale nedávno se objevila informace o Čínském iOS developerovi, který do aplikací instaloval SDK kit a podařilo se mu tak infikované aplikace dostat na App Store.

Uživatelé telefonů s operačním systémem Android, musí být na pozoru a není zdaleka od věci, mít nainstalovaný některý z řady bezpečnostních software, který by měl útokům zamezit.

Je potřeba si totiž uvědomit, že pokud má nějaká třetí strana přístup k datům z vašeho telefonu, může se jednat o velmi nepříjemný zásah do soukromí. Telefon je totiž na rozdíl od mnoha počítačů vybavený „špionážní technikou“ jako je kamera a mikrofon a ty se mohou v případě zneužití stát velmi nepříjemným problémem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu