Vědci objevili záhadného pavouka! Vypadá jako Moudrý klobouk z Harryho Pottera

Věda a technika 01. června 2017 | 14:11 — Lukáš Bauer
Jako každý rok, i letos zveřejnila univerzita v New Yorku seznam nejbizardnějších tvorů a rostlinných druhů objevených v letošním roce. Vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších z nich, včetně podivného pavouka, který byl pojmenován jako klobouk z filmové i knižní série Harry Potter.
Dalších 6 fotografií v galerii
Prazvláštně vyhlížející pavouk vypadá skutečně jako Moudrý klobouk / Internet

Každý rok uveřejňuje Mezinárodní ústav pro výzkum nových druhů na státní univerzitě v New Yorku žebříček nejzáhadnějších rostlinných a živočišných druhů, které byly nově objeveny. Z celkového počtu zhruba 18 tisíc exemplářů, které byly objeveny v 10 zemích na 4 kontinentech jsme vybrali několik opravdu záhadných stvoření a rostlin, na které se můžete podívat v galerii.

Miniaturní pavouk s názvem Sorting Hat, který není větší než 2 milimetry na délku, byl pojmenován po moudrém klobouku z filmové i knižní série Harry Potter, kterou zná asi každý rodič. Proč byl pojmenován právě po této rekvizitě napovídá již samotná fotografie exotického tvora.

"Kuželovitý tvar těla pavouka se zahnutým koncem přecházejícím v úzkou špičku totiž nápadně připomíná klobouk, který nejprve patřil slavnému kouzelníkovi Godricku Gryffindorovi," napsal na svých webových stránkách ústav.

Mezi nejzajímavější druhy nové druhy patří také výrazně zbarvený říční rejnok, křovinatá krvavá rajčata, orchidej s tváří ďábla a také zvláštní obojživelná stonožka. Impozantním druhem je také saranče, které vypadá naprosto stejně jako rostlina na které právě pobývá.

Univerzita vydává tento seznam od roku 2008 v rámci programu, kde výzkumní pracovníci hledají druhovou rozmanitost v živočišném i rostlinném království naší planety a upozorňují také na ohrožené druhy.

Zajímavostí je, že dalších 10 milionů živočichů a rostlin teprve čeká na své objevení, což je pětkrát více, než kolik druhů je dodnes registrováno.

Jeden z vedoucích pracovníků programu však upozornil, že klimatické změny a další faktory na kterých se lidé velkou mírou podílí, mohou tuto druhovou rozmanitost navždy vymazat z planety země. Jako příklad uvedl, že v uplynulém desetiletí bylo objeveno asi 200 tisíc nových druhů, ale přibližně stejný počet jich také vyhynul. Vymírání druhů je na Zemi běžnou součástí evoluce, ovšem člověk tento jev výrazně zrychluje a také umocňuje.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za krásným počasím a nezapomenutelnými zážitky

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu