Nově identifikovaný největší známý dinosaurus naší planety vážil 70 tun!

Věda a technika 10. srpna 2017 | 07:38 Lukáš Bauer
Před sto miliony let byla Země velice teplá a všude rostla bujná prehistorická vegetace, na které se s velkou chutí pásli obří titanosauři. Nedávno vědci identifikovali nový druh titanosaura, který překonal světový rekord a zařadil se na příčku největšího suchozemského tvora, který kdy na naší planetě žil.
Další 2 fotografie v galerii
Největší titanosauři žili na naší planetě v rozmezí před 113 miliony až 83 miliony let v oblasti dnešní Jižní Ameriky / Shutterstock

Vědečtí pracovníci z vykopávek identifikovali nový druh titanosaura, který vážil neuvěřitelných 70 tun, což je ekvivalent hmotnosti deseti asijských slonů. Jedná se tak právem o největšího dinosaura všech dob, který překonal dosavadního krále známého pod názvem Argentinosaurus hiunculensis. Nový druh byl pojmenován podle místa svého nálezu Patagotitan mayorum.

I když nálezy titanosaurů, i díky jejich extrémním rozměrům nejsou až tak vzácné, archeologové byli nadšeni z rozsahu tohoto nálezu. Díky velkému množství kostí pocházejících právě z tohoto objevu, se vědcům podařilo sestavit kompletní rodokmen titanosaurů. Na jeho základě pak vědci došli k závěru, že všichni dosud známí titanosauři, jako je Argentinosaurus, Puertasaurus, Notocolossus i nově objevený Patagotitan, byli součástí jedné evoluční skupiny.

Nález kolosálních rozměrů

Příběh našeho titanosaura z období střední křídy po milionech let znovu začal v roce 2012, kdy pracovník ranče La Flecha v Patagonii objevil některé z fosilií. Druhý den upozornil na zvláštní nález jednoho z majitelů ranče a ten bez většího zaváhání pozval paleontology z místního muzea.

Po téměř 18 měsících prací na vyzvednutí všech kostí bylo analýzou vzorků zjištěno, že na místě nálezu se nacházely pozůstatky nejméně šesti různých jedinců titanosaura.
Nález byl pro odborníky i veřejnost natolik významný, že vědci dovolili Americkému muzeu přírodní historie, aby rekonstruovanou kostru titanosaura vystavilo ještě předtím, než bylo samotné stvoření vůbec pojmenováno. Kostra měřila 37 metrů na délku a svými rozměry byla tak obrovská, že krk s hlavou musel procházet do druhé místnosti, jak můžete vidět na obrázku v galerii.

Ačkoliv všech šest nalezených jedinců bylo obrovských, z některých kostí vědci poznali, že stále nepřestávali růst a rozhodně se tedy nejednalo o plně vyvinuté jedince. Podle odborníků se na místě pravděpodobně nacházejí ještě větší dinosauři.

Přestože je titanosaurus obecně považován za největšího pozemského dinosaura, největší zvíře planety to není. Tento titul patří prehistorické velrybě známé pod latinským názvem Balaenoptera musculus, která mohla dosahovat neuvěřitelné hmotnosti až 200 tun.

Jezerní pohřebiště

Všech šest jedinců bylo nalezeno ve stejném místě, ovšem každý pocházel z jiného časového období, jak zjistili vědci z vrstevního uložení ostatků. To znamená, že zde v období křídy bylo jezero, kam dinosauři chodili pít a mohli zde být například napadení masožravými dinosaury.

Stejně tak je možné, že se stali jednoduše obětí sucha, nebo podobných nepříznivých období. Jejich tlející těla pak přitahovala hejna théropodů, kteří při hodování zatlačili některé kosti hluboko do bahna, kde pravděpodobně zkameněly a uchovaly se až do dnešních dob.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Potřebujete se zbavit slimáků? Kromě soli nebo piva dobře...

Levandule, vratič, máta a jiné bylinky, které spolehlivě...

Zbavit varnou konvici vodního kamene můžete pomocí surovin,...

Jak pečovat o balkónové rostliny během léta, aby vás...

Zbavte se rybenek a zajistěte, aby se k vám už nevrátily....

Dejte si pozor na tyto potraviny, které nesmí přijít do...

Zavřít reklamu