Tisíce zrcadel a solární věž. V Austrálii vznikne obří sluneční elektrárna s unikátní technologií!

Energetika 15. srpna 2017 | 16:45 — Lukáš Bauer
Australské úřady schválily stavbu obří elektrárny, která je založena na poměrně vzácně využívané technologii takzvané solární věže. Ambiciózní projekt, který by měl být hotov během roku 2020, bude stát v přepočtu přes jednu miliardu korun.
Další 1 fotografie v galerii
Teplota uvnitř solární věže může dosahovat až tisíce stupňů celsia. / SolarReserve

Minulý týden, po dlouhých jednáních podepsala australská vláda smlouvu na výstavbu solárně termické elektrárny o výkonu 150 MW se společností SolarReserve, která již v minulosti realizovala několik podobných projektů. Obří elektrárna se solární věží bude stát v blízkosti australského přístavu Augusta.

Nevšední technologie této elektrárny funguje na bázi obřích zrcadel, takzvaných heliostatik, které odráží přímé sluneční paprsky do solární věže. Zde se ohřívá roztavená sůl, která může být následně skladována v nádržích při velmi vysokých teplotách, nebo je přímo stlačena přes výměník tepla, kde vytvoří páru potřebnou pro pohon turbín. Tento typ elektrárny tak může díky zásobníkům roztavené soli, dodávat energii 24 hodin denně. Některé zdroje uvádějí, že teplota uvnitř věže může dosahovat i tisíce stupňů celsia.

Jižní Austrálie utrpěla během loňského září několik takzvaných blackoutů, což je stav, kdy určitá oblast upadne no naprosté tmy díky výpadku elektřiny, a proto se snažila nalézt řešení v podobě nových větrných a solárních elektráren.

Společnost, která projekt solárně termické elektrárny bude realizovat, má za sebou již celou řadu podobných projektů včetně 110 MW elektrárny v Nevadě. Nově také plánuje výstavbu podobné elektrárny v Chile, která bude dodávat energii 24 hodin denně.

Celý projekt a výstavba elektrárny zvané Aurora bude stát v přepočtu přes jednu miliardu korun a vyrobí až 495 gigawatt hodin ročně, což představuje přibližně pět procent energetických nároků celé Austrálie. Společnost dříve uvedla, že elektrárna bude pracovat v běžném denním režimu na výkonové hladině 135 MW, ale v případě potřeby může během krátké chvíle zvýšit výkon až na 150 MW. Výrobce se chlubí, že jeho řešení je velice flexibilní právě pro potřeby provozovatelů sítí.

Podle posledních zpráv začne výstavba projektu Aurora v roce 2018 a měl by být dokončen v roce 2020. Australská vláda se ve smlouvě zavázala odebírat energii od SolarReserve nejméně po dobu dvaceti let.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu