Lovci vraků našli německou ponorku z první světové války. Posádka je pravděpodobně stále uvnitř!

Věda a technika 26. září 2017 | 20:53 — Lukáš Bauer
Mořští archeologové, někdy také nazýváni jako lovci vraků, odhalili poblíž belgického pobřeží vrak Německé ponorky z první světové války. Tento unikátní objev byl učiněn díky takzvané reanalýze několik let starých sonarových snímků mořského dna. Německá posádka je pravděpodobně stále uvnitř své lodi.
Další 2 fotografie v galerii
Poměrně zachovalý vrak ponorky nejspíše stále ukrývá těla 23 námořníků / Shutterstock

Dne 19. září oznámil guvernér belgické provincie Západní Flandry Carl Decaluwe, objev vraku německé ponorky typu UB-II, která leží na dně moře téměř sto let. Zajímavostí je velmi dobrý stav vraku, a je velice pravděpodobné, že všech 23 námořníků se stále nachází uvnitř ponorky.

Mořští archeologové vrak identifikovali jako ponorku typu UB-II, které Německo vyrábělo během první světové války. 18 ti členná flotila byla umístěna během tohoto období rozmístěna v obsazených belgických přístavech, odkud pak vyrážely k útokům na britské konvoje.

Podle velké díry v trupu ponorky se objevitelé domnívají, že se potopila na dno moře poté, co najela na protiponorkovou minu. Objev je přitom velkým překvapením, protože neexistuje žádný válečný záznam o incidentu v této oblasti. Od konce první světové války bylo nalezeno pouze 11 vraků německých ponorek.

Mořský archeolog Tomas Termote, který provedl první průzkumné ponory k vraku, uvedl, že vrak byl poprvé „objeven“ vládním průzkumem belgických vod v roce 2014, ale byl považován za vraku výsadkového plavidla z druhé světové války, které jsou v této oblasti poměrně běžné. Nová reanalýza sonarových záznamů však prokázala, že se rozhodně nejedná o tento typ lodi, protože na nich byly vidět špičaté konce plavidla s věží uprostřed, typické rysy ponorky UB-II.

27 metrů dlouhý vrak leží na dně moře, nakloněn pod úhlem 45 stupňů v hloubce několika málo desítek metrů. Přesné místo však belgická vláda tají, dokud nebude zajištěna proti zlodějům v souladu s belgickými zákony.

Bližší průzkum ukázal, že dva poklopy pro posádku jsou stále uzavřené, třetí je utržený, ale pravděpodobně od kotvy některé z rybářských lodí, které v oblasti často operují. Termote a jeho kolegové provedli dva ponory k vraku a doufají, že se jim při dalším ponoru podaří zjistit oficiální identifikační číslo plavidla.

„Existují tři možná identifikační čísla, která by to mohla být, takže doufáme, že se nám podaří ponorku identifikovat během příštího ponoru,“ uvedl Termote. Identifikace vraku však může být náročná, protože jediný způsob, jak ji identifikovat, je najít označení lodního šroubu.

Guvernér provincie Západní Flandry, který povolil ponory, také oznámil německému velvyslanci tento významný objev. Předpokládá se, že Němci budou chtít znát číslo ponorky, aby mohli informovat rodiny pozůstalých námořníků. Není však příliš pravděpodobné, že by chtělo Německo loď, nebo její části vyzvedávat, protože je plná písku a taková akce by byla extrémně nákladná.

Podle mořských archeologů je nejlepším řešením ponechat německé námořníky v jejich odpočinku na dně moře, uvnitř ponorky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu